Փորձագետները զգուշացրել են առցանց բանկերց օգտվելու վտանգի մասին
Բջջային և առցանց բանկերի  տեխնոլոգիաները խոցելի են ցանցահենների համար, հայտնել են կիբերանվտանգության ոլորտի մասնագետները, գրում է «Коммерсантъ» թերթը:
Փորձագետների կարծիքով, խարդախների զոհ դառնալու ռիսկը բարձր է Ռուսաստանում գործող հավելվածների ավելի քան 50 տոկոսում: Նույնիսկ  անձնական հաշիվ մուտք գործելու հաստատման գաղտնաբառը մեկ անգամ SMS-ով ուղարկելու դեպքում, այն կարող են գողանալ:
Այսպիսով, ցանցահենները կեղծ փաստաթղթերով կարող են ստանալ SIM-քարտի կրկնօրինակը կամ օգտագործել հատուկ սարք` հաղորդագրությունը որսալու համար:
Հաշվի հասանելիություն կարելի է ստանալ նաև գաղտնաբառի ընտրության միջոցով: Հաստատման համար օգտագործվում է չորս թվից բաղկացած գաղտնաբառ:
Եթե երեք անգամ այն սխալ մուտքագրել, ապա գործողությունն արգելափակվում է:
Այնուամենայնիվ, եթե վերցնել 5555 պայմանական գաղտնաբառ և գումար դուրս գրելու համար 5000 գործարքի փորձ իրականացնել, ապա գուշակության հավանականությունը 99 տոկոս է:
Բացի այդ, կիբեր կեղծարարները կարող են մուտք գործել բանկի հաճախորդի անձնական հաշիվ հանրային Wi-Fi- ի օգտագործման դեպքում: Հրատարակության զրուցակիցները նշել են, որ բջջային բանկեր կոտրելու համար գործիքների վաճառքն ակտիվորեն իրականացվում է դարքնետում:

Эксперты предупредили об опасности использования онлайн-банков
Технологии мобильных и онлайн-банков  крайне уязвимы для хакеров, рассказали специалисты по кибербезопасности
По словам экспертов, риск стать жертвой мошенников высок более чем в 50% приложений, работающих в России. К хищению может привести даже используемая рассылка одноразовых паролей по СМС для подтверждения входа в личный кабинет. Так, хакеры могут получить по поддельной доверенности или скану паспорта дубликат SIM-карты или воспользоваться специальным устройством, чтобы перехватить перехвата сообщения.
Получить доступ к счету также можно при помощи подбора пароля. Для подтверждения используются пароли из четырех цифр. Если трижды ввести неверную комбинацию, операция блокируется. Однако если взять условный пароль 5555 и создать полтора десятка тысяч операций по списанию денег со счета, вероятность угадать пароль равна 99%. В обычной жизни клиент заметит 16 тысяч СМС от банка с одноразовым паролем, если это будет происходить не ночью или когда человек в отпуске.
Помимо этого, кибермошенники могут получить доступ к личному кабинету клиента банка в случае длительной сессии или при использовании общественного Wi-Fi. Cобеседники издания рассказали, что данные для взлома мобильных банков активно продаются в даркнете. Средняя стоимость «входа» в мобильный банк составляет 22 доллара.