ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ ևս մեկ ընտանիք բնակարանամուտ է տոնել
Արագածոտնի մարզի Զարինջա գյուղում բնակարանամուտ է նշվել: Աթոյանների ընտանիքն առաջիններից էր՝ ընթացիկ տարվա բնակարանաշինության ծրագրում ընդգրկվածներից: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և Հայաստանի «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» գործակցության արդյունքում, ձմռան երկրորդ տասնօրյակն ամենասպասվածն է դարձել նրանց համար: Նման ձեռքբերումը կարևոր է բոլորի՝ ծրագիրն իրականացնողների, շինարարության շուրջ համախմբված  կամավորների և երկարատև սպասումից հետո՝ տան տեր դարձածների համար:
Աթոյանները  կիսակառույց շինություն էին ձեռք բերել չորս տարի առաջ: Այդտեղ ապրելու՝  նրանց ձգտումն ավարտվել էր անհաջող փորձով. կիսաքանդ հատակով, կաթացող տանիքով, շարքից դուրս եկած դուռ-պատուհաններով շինության ներսում դիմացել էին ընդամենը երկու ամիս: Արամն իր ընտանիքով ստիպված էր եղել նորից վերադառնալ հայրական օջախ և ապրել եղբոր ընտանիքի հետ. 11 հոգով՝ նույն հարկի տակ:
«Երբ տունը գնեցինք, բոլորս շատ ուրախ էինք. համոզված էինք, որ ոչ միայն իմ, այլև եղբորս ընտանիքը տան տեր պիտի դառնար: Ծնողներս էլ կապրեին հանգիստ ու առանց նեղվածքի: Երկու ամիս կիսակառույցում ապրելու փորձերից հետո, ստիպված՝ կրկին հայրական տուն տեղափոխվեցինք… անհնար էր այդ պայմաններում ապրելը: Այս ծրագիրը միանգամից երկու ընտանիքի երջանկության պատճառ է դարձել: Էլ ի՞նչ կարող է երազել մարդը, եթե ոչ՝ իր սեփական անկյունն ու տանիքը: Շնորհակալ ենք»,-  ասել է ընտանիքի հայրը՝ Արամը:
Կիսակառույց տան շինարարական աշխատանքներին մասնակցել են նաև գործընկեր  կազմակերպությունների կամավորները: Նրանց աջակցությամբ, Աթոյանների կիսակառույցի  շինարարությունն ավարտվել է սեղմ ժամկետներում: Ընտանիքը բնակարանամուտը նշել է աջակցողների հետ:
«Այս ծրագիրը թույլ է տալիս աջակցել այնպես, որպեսզի խնդիրների մեջ հայտնված քաղաքացին դրանք հաղթահարի արժանապատվությամբ: Դա շատ կարևոր է մեզ համար: Մեր գործակցության հիմքում դրված է այդ չափանիշը: Նա, ում հաջողվում է դուրս գալ անհաղթահարելի թվացող վիճակից,  պետք է չկաշկանդվի նաև հետագայում: Մենք մերժում ենք անտարբերությունը և ակնկալում, որ բնակարանի տեր դարձած յուրաքանչյուր ընտանիք մեկընդմիշտ հրաժեշտ տա հուսահատությանը»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Հերթական բնակարանամուտն ենք տոնում՝ ջերմ զգացողությամբ: Հանապազօրյա հացը սեփական քրտինքով վաստակող այս շինական ընտանիքը տարիների ընթացքում կորցրել էր սեփական տանիքն ունենալու հույսը: Այսօր նորոգվել է և՛ այդ  հույսը, և՛ ապագայի նկատմամբ լավատեսությունը: Կարող եմ արձանագրել, որ մեկ ընտանիքի աջակցելով՝ սա փաստացի երկու ընտանիքի խնդիր լուծելու հիանալի հնարավորություն էր», - ասել է Հայաստանի «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:

Another housewarming celebrated with VivaCell's assistance
A housewarming was celebrated in Zarinja village of Aragatsotn region. The Atoyan family was one of the first to be included in the housing program of the current year. As a result of VivaCell-MTS and Fuller Center for Housing Armenia partnership, the second week of winter has become the most awaited for them. This accomplishment is important for everyone- for those implementing the housing program, for volunteers united to complete the construction works and for those who have become homeowners after many years of hardships.
The Atoyans acquired a half-constructed building four years ago.Their effortsto make the building suitable for living were futile: they were able to live in the building with dilapidated flooring, leaking roof, deteriorated doors and windows only two months. Aram had to go back with his family to his paternal home and live with his brother’s family - 11 people under the same roof.
“We were very happy when we purchased thishouse. We were hopefulthat not only my family, but also my brother’s family will become homeowners, and my parents will live a quiet life, just the two of them. After two months of trying to settlein the half-built house, we had to move back to the paternal home; it was impossible to live there in such conditions. This program has become a reason for happiness not for one, but for two families. What else can a human being dreamif not ofhaving his own corner and roof?Thank you,'' saidthe father of the family, Aram.
Volunteers from partnering organizations have also participated in the construction works of the half-built house.  With their support, the construction of the Atoyan family’shalf-built housewas completed in a short time. The family shared the joy ofhousewarming with the supporters.
“Through this program,we extend a supporting hand to families, so that they can get over the hardships with dignity. It is very important for us. This attitude lies at the heart of our partnership with Fuller Center for Housing Armenia. People, that are given an opportunity to overcome the hopeless situation, will not give up when facing hardships in future. We challenge indifference and are hopeful that families that have become homeowners forget the feelings of despair,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
“We are celebrating another housewarming filled with warm feelings.Thefamily that earns theirdaily bread with hard work,had already lost the hope of having their own houseafter so many years of waiting.Today, both the hope and the optimism for future are rekindled. I can record that supporting one family became a great opportunity to solve two families’ housing problem,”said Fuller Center for Housing Armenia President Ashot Yeghiazaryan.