Չինաստանի բանկերը վերսկսում են աշխատանքն Իրանի հետ
Իրանի և Չինաստանի ֆինանսական և բանկային գործառնությունները կվերսկսվեն հաջորդ երկուշաբթի: Այդ մասին հայտնել է Իրանի և Չինաստանի առևտրի համատեղ պալատի փոխնախագահ Մուհամեդ Ռեզա Հարիրին, գրում է Кayhan թերթը:
Հարիրին նշել է, որ երկու երկրների միջև ֆինանսական և բանկային հարաբերությունների վերսկսման վերաբերյալ սկզբունքային համաձայնության կողմերը  հասել են անցյալ շաբաթ:
Հաղորդվում է, որ երկու երկրների միջև  ֆինանսական հարաբերությունների օպերատոր է լինելու Bank of Kunlun Co-ն:
Նշենք, որ լրատվամիջոցների հաղորդմամբ` 2009 թվականին Bank of Kunlun Co-ն վերահսկվում էր Չինաստանի ազգային նավթային կորպորացիայի (CNPC) կողմից:
2012 թվականին ԱՄՆ իշխանությունները պատժամիջոցներ են սահմանել Bank of Kunlun Co-ի նկատմամբ՝ Իրանի ազգային նավթընկերության և  նավթային միջազգային առևտրով զբաղվող իրականակ ընկերության հետ համագործակցության համար: Ի պատասխան, Պեկինը պահանջել է, որ Վաշինգտոնը չեղարկի պատժամիջոցները, որոնք սահմանվել էին  չինական բանկի նկատմամբ:

Банки Китая возобновляют работу с Ираном
Финансовые и банковские операции между Ираном и Китаем будут возобновлены в ближайший понедельник, заявил заместитель председателя совместной ирано-китайской торговой палаты Мухаммад Реза Харири, 10 декабря сообщила газета Кayhan.
Харири отметил, что принципиальная договоренность о возобновлении финансовых и банковских отношений между двумя странами была достигнута на прошлой неделе.
Сообщается, что оператором финансовых взаимоотношений двух стран будет Bank of Kunlun Co (Банк Куньлунь).
Отметим, по сообщениям СМИ, в 2009 году Банк Куньлунь контролировался китайской Национальной нефтяной Корпорацией (CNPC).
Отметим также, в 2012 году власти США ввели санкции в отношении Банка Куньлунь — за сотрудничество с Национальной иранской нефтяной компанией и Иранской компанией по международной торговле нефтью. В ответ на это Пекин потребовал от США снять санкции с китайского банка.