Արդարադատություն չեն իրականացնում պատվերով. Սեյրան Օհանյանը չի ընդունում մեղադրանքը
Հայաստանի պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը և այն համարում անհիմն։
Նախկին պաշտոնյան ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է.
«Պետության համար բարձրագույն իրավական ակտ է համարվում Սահմանադրությունը, և յուրաքանչյուր ոտնձգություն նրա դեմ ոտնձգություն է երկրի քաղաքացու, պետականության դեմ և քրեորեն դատապարտելի է։
Մարտի 1-ի գործով քննության շրջանակներում իրավագիտորեն ոչինչ չասող մեղադրանքները, ուղղորդվող դատական գործընթացները, մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների  կոպիտ խախտումները ոտնձգություն են Հայաստանի Հանրապետության մայր օրենքի նկատմամբ:
Իմ նկատմամբ՝ դրա վառ ապացույցն են
Մարտի 1-ի գործով ԱԱԾ և ՀՔԾ պետերի հայտնի հեռախոսազրույցի  ձայնագրությունը, որով ապացուցվում են
ԱԱԾ պետի կոնկրետ հանձնարարականը,
երկու պետերի փոխադարձ պայմանավորվածությունները,
2018 թ․ դեկտեմբերի  20-ին  իմ՝ որպես ՀՀ քաղաքացու նկատմամբ  ազատ տեղաշարժվելու իրավունքի՝ առանց հիմքերի և բացատրության ապօրինի սահմանափակումը (ՀՀ Սահմանադրության գլուխ 2 հդվ. 40),
դրանով իսկ նաև մասնավոր կյանքի, պատվի ու բարի համբավի անձեռնմխելիության իրավունքի ոտնահարումը (ՀՀ Սահմանադրության գլուխ 2  հդվ․ 31),
2018 թ․  դեկտեմբերի  26-ին Մարտի 1-ի գործով անհեթեթ հ առաջադրումը։
Ուստի իրավունք ունեմ հարցնելու․
-Սահմանադրությունը ոտնահարողները արդյո ՞ ք իրավունք ունեն արդարադատություն իրականացնելու Հայաստանի և Արցախի պաշտպանության և կայացման գործում  զգալի ավանդ ունեցող գեներալ-գնդապետների, նախագահի և այլոց նկատմամբ։
Այս ամենը ես որակում եմ Մարտի 1-ի ցավալի դեպքերի բացահայտումը դեպի փակուղի տանող բացահայտ ինքնանպատակ ճանապարհ, իսկ գործի շրջանակներում առաջադրվող մեղադրանքների տրամաբանությունը հուշում է, որ բացառված չեն նոր «ստեղծագործական մոտեցումները» ։
Տպավորություն ունեմ, որ կան ընդհատակյա գործիչներ, որոնք, տիրապետելով տարբեր մանիպուլյատիվ հնարքների, խաղալով ժողովրդի զգացմունքների հետ, Մարտի 1-ի ողբերգությունը և զոհերի հիշատակը օգտագործում են իրենց իսկ դավադիր և հեռահար, անհայտ նպատակների համար։
Ես՝ որպես մեր պետականության ստեղծման ակունքներում կանգնած, պատերազմի դաժանություններով և փորձություններով անցած մարտական գեներալ, որը տասնյակ տարիներ ղեկավարել է  Հայաստանի և Արցախի զինված ուժերը, Արցախի և Հայաստանի երեք նախագահների, բանակի սպայի, զինվորի, ազատամարտիկի  և ողջ ժողովրդի հետ անառիկ պահել մեր սահմանները, անհասկանալի ու տագնապալի եմ համարում դեպի անհայտություն տանող այս իրավիճակը և խիստ զգուշացնում եմ, որ այս կարգի ապօրինությունները ոտնձգություն են մեր ժողովրդի նորագույն պատմության արժանիքների և ձեռքբերումների նկատմամբ և խարխլում են պետականության հիմքերը, կասկածի տակ դնում երկրի ամրապնդման ու զարգացման ուղղությամբ տարվող ջանքերը։
Ինչպես մեղադրանքի առաջադրման ժամանակ, այնպես էլ հիմա պնդում եմ, որ այն անհիմն է, և չեմ ընդունում։
Չէի ցանկանա՝ մեր դատաիրավական համակարգը դառնա ուղղորդվող  և հակասահմանադրական գործունեությամբ զբաղվի։
Արդարադատությունը չեն իրականացնում պատվերով կամ փողոցի ազդեցության ներքո։ Արդարադատությունն իրականացնում են դատաիրավական համակարգի լավագույն մասնագետների անկախ և անաչառ գործունեությամբ», - գրել նա:

Justice is not being implemented by order or under the influence of the street: Seyran Ohanyan
Ex defense minister Seyran Ohanyan does not accept the accusations against him. In Facebook page the former high ranking official wrote that the charges filed in the sidelines of March 1 case are legally baseless with the judicial process being guided and rights of people and basic freedoms being violated which is an encroachment against Armenia’s Constitution.
“The well-known conversation between the NSS and SIS directors prove concrete instructions made by the NSS chief, bilateral arrangements,” he wrote, adding that on December 20, 2018 his right of free movement has been illegally restricted.
Referring to the senseless accusations, Ohanyan asked, “Do those who breach the Armenian Constitution have right to implement justice over those general-colonels, president and others who defended Armenia and Artsakh, who had a considerable contribution to the strengthening of the country?
I qualify it as a way taking the revelation of painful events of March 1 to a deadlock while the logic of the accusations filed within its framework hint that new ‘creative approaches’ are not excluded,” he wrote.
“I have an impression that there are hidden figures who handle manipulative tricks and play with the feelings of the people using the memory of March 1 victims in their treacherous and far-sighted, unknown purposes,” Ohanyan continued, adding that as a person who has passed through difficulties and trials of war, who headed armed forces of Armenia and Artsakh considers this situation taking to uncertainty alarming.
“I strictly warn that this kind of illegalities are encroachments toward the values and achievements of our people and shatter the grounds of our statehood, put under doubt the efforts exerted toward the consolidation and development of the country,” he wrote, stressing that just like while being charged and now as well he states that the accusations are groundless and unaccepted.
“Justice is not being implemented by order or under the influence of the street, Justice is being implemented by the independent and unbiased activity of the best specialists of the judicial system,” Ohanyan concluded.