Եթե կարող էինք՝ ինչի՞ չենք արել, մեկը թող բացատրի՝ ինչի՞ չենք արել. վարչապետը՝ Ավինյանին (Տեսանյութ)
21/03/2019 11:46
Կառավարության այսօրվա նիստում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ նամակ է ստացել, համաձայն որի՝ Հայաստանում «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների շուրջ 260 խմբակավարներ, որոնք 350 խմբակներ են վարում, արդեն երեք ամիս է՝ ինչ վարձատրություն չեն ստացել:
«Ես ուզում եմ հասկանալ՝ այսպիսի բան հնարավո՞ր է 21-րդ դարում, որ պետական աշխատողները երեք ամիս աշխատավարձ չստանան», - ասաց նա:
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը նշեց, որ նախորդ տարիներին դրամաշնորհով է եղել ֆինանսավորումը, իսկ այս տարի մրցութայինի է փոխվել, ինչի վերաբերյալ «Արմաթ»-ը առարկություն է հայտնել:
«Մենք բանակցել ենք և ֆինանսների նախարարության հետ քննարկել ենք, նախագիծը կքննարկվի կոմիտեի նիստում և կընդունվի մյուս շաբաթ», - ասաց նա:
Վարչապետը առարկեց՝ նշելով, որ այդ մարդիկ երեք ամիս չեն ստացել աշխատավարձ:
Ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը նշեց, որ խոսքը աշխատողներին չի վերաբերում, այլ՝ հասարակակական կազմակերպության կողմից իրականացվող աշխատողներին:
Փաշինյանը նշեց, որ այդ ամենը հասկանալի է, սակայն պետությունը կարևորել է այդ ծառայությունը:
«Սա աննորմալ երևույթ է: Ո՞նց կարա սենց բան լինի, ո՞նց է հնարավոր դառնում այսպիսի երևույթները: Մենք ֆինանսավորման ձևը փոխում ենք, որ ավելի լավ լինի՞, թե՞ ավելի վատ լինի, իհարկե փոխում ենք, որ ավելի լավ լինի, հետևաբար, հարց՝ ինչու է ավելի վատ: Ես ասում եմ՝ մրցույթը մինչ հիմա ինչո՞ւ չի եղել, այսօր մարտի քսանմեկն է, ինչո՞ւ չի եղել», - ասաց վարչապետը:
Արայիկ Հարությունյանը ներկայացրեց, թե ինչպես է «Արմաթը» իրականացնում իր աշխատանքները և հիմա, քանի որ վճարման ձևը փոխվել է, առարկություն է ներկայացվել «Արմաթի»-ի կողմից, որ դա իրենց գույքն է, ինչի հետ համաձայնել է ԿԳՆ-ն, այսինքն՝ ստացվել է՝ եթե իրենք չշահեն, այդ ծրագիրը չի իրականացվելու:
Վարչապետը հարցրեց, թե, այդ դեպքում, այն ժամանակ ինչու են այդ որոշումը ընդունել։ Արձագանքեց ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Հակոբ Արշակյանը՝ նշելով, որ բավարար քննարկման ժամանակ չի եղել, դրա համար որոշակի ռիսկեր են եղել և հապճեպ է եղել:
Նա հնարավոր համարեց, որ Գյումրու և Վանաձորի տեխնոպարկի դեպքում էլ կարող է այդ հարցը առաջանա հետագայում:
Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը առաջարկեց այսօրվա նիստի օրակարգում ներառել հարցը, սակայն վարչապետը չհամաձայնեց և կոչ արեց պատշաճ քննարկել:
«Ամեն ինչ վերջին պահին անելու սովորությունից պետք է հրաժարվել, պետք է նախապես ամեն ինչ պլանավորել, ոչ թե խնդիր առաջացավ՝ ասել՝ եկեք, ոտի տակից հանենք նախագիծը ու քննարկենք: Ուրիշ գերատեսչության հետ կապված այսպիսի դեպք չունենամ ընդհանրապես», - ասաց վարչապետը:

Если могли, то почему не сделали? Кто-то может объяснить, почему не сделали? – премьер-министр Тиграну Авиняну
21/03/2019 13:05
Сегодня на заседании правительства Армении премьер-министр Никол Пашинян сообщил, что получил письмо, согласно которому около 260 руководителей 350 кружков  инженерных лабораторий «Армат» уже в течение трех месяцев не получали зарплату.
«Я хочу понять, возможно ли такое в 21 веке, чтобы государственные сотрудники в течение трех месяцев не получали зарплату», - заявил Пашинян.
Министр образования и науки Араик Арутюнян отметил, что в прошлые годы финансирование осуществлялось за счет грантов, а в этом году было изменено на конкурсное, «Армат» в этой связи не представил возражений.
«Мы провели переговоры и обсудили с министерством финансов, проект будет обсуждаться на заседании комитета и принят на следующей неделе», - сказал он.
Премьер возразил, отметив, что эти люди не получали зарплату уже три месяца.
Министр финансов Атом Джанджугазян отметил, что речь идет не о сотрудниках, а о работах, осуществляемых общественной организацией.
Премьер отметил, что все это понятно, однако для государства эти работы важны.
«Это ненормальное явление. Как такое может происходить? Как подобные явления могут стать реальностью? Мы меняем форму финансирования, чтобы стало лучше или стало хуже? Конечно, мы меняем для того, чтобы стало лучше, следовательно, возникает вопрос, а почему стало хуже? Я спрашиваю, почему до сих пор не проведен конкурс? Сегодня уже 21 марта, почему конкурс не организован?» - сказал Никол Пашинян
Араик Арутюнян представил, как «Армат» осуществляет свою работу и поскольку форма оплаты изменилась, «Армат» представил возражения, что это имущество принадлежит им и министерство образования и науки согласилось с этим, то есть получилось, что если они не выиграют конкурс, эта программа не будет продолжаться.
Премьер спросил, почему в этом случае тогда это решение было принято. На это ответил министр транспорта, связи и информационных технологий Акоп Аршакян, отметив, что не было достаточно времени для обсуждения, посему были некоторые риски, все произошло поспешно.
Он посчитал возможным, что эта проблема может возникнуть в дальнейшем также в случае с технопарками Гюмри и Ванадзора.
Вице-премьер Тигран Авинян предложил включить вопрос в повестку сегодняшнего заседания, однако премьер-министр не согласился и призвал обсудить надлежащим образом.
«Нужно отказаться от привычки делать все в последний момент, нужно все заранее запланировать, а не говорить при возникновении проблемы, давайте обсудим. Чтобы таких случаев с другими ведомствами больше не было», - сказал премьер.
«Если это решение уже было в обращении, мы могли бы сделать это сегодня», - отметил Тигран Авинян.
В ответ на это премьер заявил: «Если могли, то почему не сделали? Кто-то может объяснить, почему не сделали?» .