Քաղաքապետարանն իր պարտավորությունը կատարել է, ժամացույցի պես վճարել է «Սանիտեքին». Քաղաքապետը՝ վարչապետի հետ հանդիպմանը (Տեսանյութ)
13/08/2019 14:46
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում աշխատանքային հանդիպում է անցկացրել Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանի հետ։ Նրանք խոսել են աղբահանության խնդրի մասին։
Վարչապետը հետաքրքրվել է աղբահանություն իրականացնող «Սանիտեք» ընկերության գործունեությունից, փորձել հասկանալ՝ ինչո՞ւ պայմանագրային պարտավորությունները չեն իրականացվում։
Ի պատասխան Հայկ Մարությանն ասել է, որ ընկերությունն իր պայմանագրային պարտավորությունները չի իրականացնում հատկապես քաղաքական գործընթացներից հետո։ Նա շեշտել է, եթե երկրում իշխանություն է փոխվել, ապա, ըստ տրամաբանության, մասնավոր համակարգի գործունեության վրա դա ազդել չի կարող։
Վարչապետի հարցին՝ քաղաքապետարանն իր հերթին իր պարտավորությունները ճշգրիտ կատարե՞լ է, Մարությանը պատասխանել է.
«Քաղաքապետի միակ պարտավորությունը գումարը տալն է, մենք ժամացույցի պես վճարել ենք գումարը։ Էնպես չի, որ գումարը չկա, բյուջեով մի կողմ է դրված ու ժամացույցի պես փոխանցվում է։ Իսկ ընկերությանը մնում է միայն իր աշխատանքը ճշգրիտ կատարելը»։
Վարչապետի մոտ հարց է առաջացել, այդ պարագայում ինչո՞ւ ընկերությունը չի կատարում իր պարտավորությունները, քաղաքապետն ի պատասխան նշել է, որ ընկերության տեխնիկան մաշված է, քանդված։ Ավելին, ըստ քաղաքապետի, ընկերությունը պարտավորվել է Երևանում տեղադրել 16000 մետաղական աղբաման, մինչդեռ հիմա շուրջ 100-ն է մետաղական, իսկ ընդհանուր առմամբ կա շուրջ 5000 աղբաման։
Բացի այդ, քաղաքապետի փոխանցմամբ, աղբամանում, ըստ պայմանագրի, 80 տոկոսից ավելի լցվածություն չպետք է լինի և, եթե աղբը 80 տոկոս լցված է, ապա պետք է հավաքվի, եթե չհավաքվեց, համարվում է, որ աշատանքը չկատարված է համարվում։ Այդ դեպքում, քաղաքապետարանը զգուշացնում է ընկերությանը և եթե դարձյալ չի կատարվում, ապա տուգանում է նրան։
«Մենք նման զգուշացումներից հետո տուգանել ենք ընկերությանը, բայց մեզ ասում են, որ դա անհիմն է ու մեզ դրա համար դատի են տվել՝ ասելով, որ դա է ազդել իրենց աշխատանքի վրա։ Բոլոր արգումենտները, որ բերում են, անհասկանալի են։ Նրանք ասում են՝ տուգանքներն անհիմն են, իսկ ես ասում եմ, որ 1 մլն բնակիչ ամեն օր դուրս է գալիս ու տեսնում է, որ այդ տուգանքը հիմնավոր է, որովհետև 3 տոկոս տուգանքը նվազագույնն է, ինչ քաղաքապետարանն անում է։ Ես ուզում եմ բացել չակերտները, ասեմ՝ որպեսզի նրանք չմահանան, մենք չենք գնում կոպիտ, կտրուկ գործողությունների», - ասել է քաղաքապետը։

Municipality implements its commitments before Sanitek but the company fails to do its work: Yerevan mayor briefs to PM
13/08/2019 15:01
Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan has conducted today a live working consultation with Yerevan mayor Hayk Marutyan.
The premier was particularly interested in the garbage removal issue and activity of Sanitek trying to understand why the contract commitments are not being implemented by the company.
In response the mayor said that the company is not implementing its commitments especially after political processes in the country. As to whether the municipality has carried out its commitments, the mayor said the municipality’s only commitment is to pay the sum, which was clearly done in accordance with the schedule.
“The money is being accurately transferred it remains for the company to accurately do its work,” the mayor stressed.
As to in that case why the company is not doing it, the mayor said it is agreed with the worn out, destroyed equipment of the company. Marutyan stressed that the company had commitment to place 16,000 iron garbage bins in Yerevan while it has only placed 100 iron bins, overall there are 5,000 garbage bins in Yerevan.
The mayor also said the garbage bins must be emptied in case they are filled by 80%, if the company is not doing it, its work is considered not done. In such case the municipality informs the company if it again does not empty them it fines the company.
“After such warnings we have fined the company but they claim that the fine is ungrounded and have filed a lawsuit against us, claiming that it affected their work,” the mayor said.
“They claim that these fines are ungrounded while I say that every day 1 million people go to streets and see that they are grounded,” the mayor stressed.