Գրեթե ակնհայտ է, որ 7 տոկոսին մոտ տնտեսական աճ ենք ունենալու. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
2019-ի առաջին 10 ամսվա տվյալներով՝ 7.1 տոկոս տնտեսական ակտիվության ցուցանիշ ունենք, ԱԺ-ում 2020 թվականի բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Գրեթե ակնհայտ է, որ 7 տոկոսին մոտիկ տնտեսական աճ ենք ունենալու, բայց ֆինանսների նախարարությունը տնտեսական աճի հնարավոր ցուցանիշը գնահատում է 6.3 տոկոս, իսկ ԿԲ-ն՝ 6.7 տոկոս», - ասաց Փաշինյանը:
Վերջինս նկատեց, որ միջազգային կազմակերպությունները, մասնավորապես, Արժույթի միջազգային հիմնադրամը, Ասիական զարգացման բանկը, բոլորն, առանց բացառության, վերագնահատել են ՀՀ-ում տնտեսական աճի վերաբերյալ իրենց գնահատականները՝ բարձրացման միտումով.
«Հիմա ավելի բարձր տնտեսական աճ են կանխատեսում ՀՀ համար, քան նախկինում»:
ՀՀ վարչապետն անդրադարձավ նաև գնաճի ցուցանիշին՝ նշելով, որ այն կազմում է 1.6 տոկոս:
«Տնտեսագետները շատ նեղսրտում են, երբ գնաճը բարձր է լինում և նույնքան սրտնեղում են, երբ ցածր է լինում, դրա համար, կարծում եմ, որ 1.6 տոկոսը այն ցուցանիշն է, որը մեր հարգելի տնտեսագետներին որոշակի կոմֆորտ զգալու առիթ կտա», - ասաց նա:

Armenia to register about 7% economic growth: Armenia’s PM participates in 2020 draft budget discussion
28/10/2019 10:37
Armenia’s economic activeness index for the first ten months of the 2019 makes 7,1%, head of the government Nikol Pashinyan said at the 2020 draft budget discussion.
“It is almost obvious that we are going to have about 7% economic growth, but the Ministry of Finance says the possible index is 6,3% and the Central Bank 6,7%,” Pashinyan said.
He stressed that international organizations and International Monetary Fund, Asian Development Bank and others, without any exclusions reassessed their assessments of economic growth in Armenia, raising it.
“Now they forecast higher economic growth than previously,” the prime minister said.
Speaking about price growth, the head of the government said it makes 1,6%.
“The economists are upset when high price growth is being registered and in the same way they are upset when it is being low, this is why the 1,6% will make our economists will better,” he said.