Քիշնևը նոր քաղաքապետ ունի
Քիշնևի քաղաքապետի ընտրությունների երկրորդ փուլում հաղթել է ռուսամետ Սոցիալիստների կուսակցությունից խորհրդարանի փոխխոսնակ Իոն Չեբանը:
Ըստ ԿԸՀ-ի՝ բոլոր արձանագրությունների տվյալների ամփոփումից հետո Չեբանը հավաքել է ձայների 52,39 տոկոսը այն դեպքում, երբ «Արժանապատվություն և ճշմարտություն» Պլատֆորմ» եվրոպամետ կուսակցության առաջնորդ, 2018 թվականին քաղաքապետի վաղաժամկետ ընտրությունների հաղթող Անդրեյ Նեստասեն՝ 47,61 տոկոսը:
Չեբանին հաղթանակի առթիվ արդեն շնորհավորել են Մոլդովայի նախագահ Իգոր Դոդոնը և խորհրդարանի ղեկավար, Սոցիալիստների կուսակցության առաջնորդ Զինաիդա Գրեչանին:
Կիրակի անցկացվել է Քիշնևի քաղաքապետի ընտրությունների երկրորդ փուլը: Նաև ղեկավարներ են ընտրել Մոլդովայի ևս 384 բնակավայրում:
ԿԸՀ-ում հայտնել են, որ չեն գրանցվել զանգվածային խախտումներ, որոնք կարող էին ազդել քվեարկության արդյունքների վրա:

Новым мэром Кишинева избрали социалиста Иона Чебана
Во втором туре выборов мэра Кишинева побеждает вице-спикер парламента от пророссийской Соцпартии Ион Чебан.
По данным ЦИК, после обработки 100% протоколов Чебан набирает 52,39% голосов, тогда как лидер проевропейской партии "Платформа "Достоинство и Правда", победитель досрочных выборов мэра в 2018 году Андрей Нэстасе — 47,61%.
Чебана с победой уже поздравили президент Молдавии Игорь Додон и глава парламента, лидер Партии социалистов Зинаида Гречаный.
В воскресенье прошел второй тур выборов мэра Кишинева. Также руководителей выбирали еще в 384 населенных пунктах Молдавии.
В ЦИК сообщили, что не зафиксировали массовых нарушений, которые могли бы повлиять на результаты голосования.