ԲՀԿ-ն առաջարկում է քրեական պատասխանատվության ենթարկել բանակում զինծառայողին ինքնասպանության հասցնելու համար
29/11/2019 12:08
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունն առաջարկում է քրեական պատասխանատվություն ենթարկել զինծառայողին ինքասպանության հասցնելու համար:
ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում նախագծով հիմնական զեկուցող Նաիրա Զոհրաբյանը ներկայացրեց առաջարկվող փոփոխությունները՝ նշելով, որ նախագծով առաջարկվում է 3-12 տարի ազատազրկում նախատեսել զորամասում կամ զինվորական ծառայություն կրելու այլ վայրում զինծառայողին սպառնալիքի բռնության, դաժան վերաբերմունքի կամ պատիվն ու արժանապատվությունը նվաստացնելու միջոցով զինծառայողին դրդել ինքնասպանության:
«Ցավոք սրտի, բանակում թշնամու գնդակից այսօր շատ ավելի քիչ զինվոր է մահանում, քան բանակում ոչ կանոնակարգային հարաբերությունների պատճառով ինքնասպանություններ են տեղի ունենում», - ասաց նա:
Զոհրաբյանը նաև նշեց, որ վերջին մեկ ու կես տարվա ընթացքում զինծառայողների ինքնասպանությունների թվի վիճակագրությունը մխիթարիչ չէ:
«2018-ին բանակում ինքնասպանությունների ամենավատ թիվն ենք ունեցել՝ 11: Նախորդ տարի թիվը եղել է 10, նախանցած տարի՝ 9-ը, այս տարվա այս պահի դրությամբ 11 դեպք է գրանցվել: Այս վիճակագրությունը մեզ բերել է այն կաևոր եզրահանգման, որ նախաձեռնությունը կարևոր է», - ասաց նա:

Фракция «Процветающая Армения» предлагает привлекать к уголовной ответственности за доведение военнослужащих до самоубийства
29/11/2019 12:59
Фракция «Процветающая Армения» предлагает привлекать к уголовной ответственности за доведение до самоубийства военнослужащих в армии.
Основной докладчик по проекту в постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Наира Зограбян представила изменения, отметив, что согласно проекту предлагается установить от 3-х до 12-ти лет лишения свободы за доведение до самоубийства военнослужащего в воинской части или во время несения военной службы посредством угрозы насилия, жесткого обращения или унижения чести и достоинства.
«К сожалению, в армии от пули противника погибает меньше солдат, чем происходит самоубийств от неуставных отношений в армии», - сказала она.
Наира Зограбян также отметила, что за последние полтора года статистка по количеству  самоубийств – неутешительная.
«В 2018 году мы имели самые плохой показатель самоубийств в армии – 11. В прошлом году эта цифра была 10, в позапрошлом году – 9, в этом году, по состоянию на сегодняшний день, зафиксировано 11 случаев. Эта статистика привела нас к выводу, что это важная инициатива», - сказала она.
Проект удостоился одобрения постоянной комиссии и включен в повестку четырехдневных заседаний Национального Собрания.