Նարիշկինը հայտարարել է Ղարաբաղ մի քանի հազար գրոհայինների տեղափոխման մասին
«Ջաբհաթ ան-Նուսրա» ահաբեկչական խմբավորման գրոհայինները տեղակայվում են Լեռնային Ղարաբաղում, հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին հետախուզական ծառայության տնօրեն Սերգեյ Նարիշկինը:
«Ըստ ԱՀԾ-ում առկա տվյալների՝ Մերձավոր Արևելքում կռվող միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների գրոհայինները, մասնավորապես՝ «Ջաբհաթ ան-Նուսրայից», «Ֆիրքաթ Համզայիղ», «Սուլթան Մուրադիղ», նաև ծայրահեղական քրդական խմբավորումներից, ակտիվորեն ներգրավվում են հակամարտության գոտում տեղի ունեցող իրադարձություններին: Ավելին՝ մենք խոսում ենք հարյուրավոր և նույնիսկ հազարավոր ծայրահեղականների մասին, որոնք փող աշխատելու ակնկալիքներ ունեն ղարաբաղյան նոր պատերազմում», - ասվում է Նարիշկինի հայտարարության մեջ, որը տարածել է ԱՀԾ մամուլի ծառայությունը, փոխանցում է «Интерфакс»-ը:
Նարիշկինն ընդգծել է.
«Մենք կասկած չունենք, որ միջազգային հանրության օժանդակությամբ հակամարտության կողմերն, ի վերջո, կհրաժարվեն ուժի գործադրումից և կնստեն բանակցությունների սեղանի շուրջ»:
«Սակայն մեզ չի կարող չանհանգստացնել, որ Անդրկովկասը կարող է դառնալ միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների նոր հավաքատեղի, որտեղից գրոհայինները հետագայում կարող են ներթափանցել Ադրբեջանին և Հայաստանին հարող պետություններ, ներառյալ՝ Ռուսաստան», - ասել է նա:

Russia’s FIS head: Thousands of radicals being transferred to NK conflict zone
According to the information of the Foreign Intelligence Service of Russia, mercenaries from terrorist organizations of the Middle East are being transferred to the Nagorno Karabakh conflict zone, head of the service Sergey Naryshkin said.
He stressed that the militias are particularly from Jabhat al-Nusra, Firqat al-Hamza and Sultan Murad as well as from extremist Kurdish groups.
“And I am speaking of hundreds and already thousands radicals expecting to earn on new Karabakh war,” Naryshkin said in a statement, Interfax reports.
“We have no doubts that with the assistance of the international community the conflicting parties will finally end use of force and will sit at the table of negotiations,” Naryshkin stated.
“We cannot though stop worrying that the South Caucasus may become new foothold for the international terrorist organizations from where the militias will in future try to penetrate to the neighboring countries of Armenia and Azerbaijan, including to Russia,” he said.