Նարիշկինը հայտարարել է Ղարաբաղ մի քանի հազար գրոհայինների տեղափոխման մասին
«Ջաբհաթ ան-Նուսրա» ահաբեկչական խմբավորման գրոհայինները տեղակայվում են Լեռնային Ղարաբաղում, հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին հետախուզական ծառայության տնօրեն Սերգեյ Նարիշկինը:
«Ըստ ԱՀԾ-ում առկա տվյալների՝ Մերձավոր Արևելքում կռվող միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների գրոհայինները, մասնավորապես՝ «Ջաբհաթ ան-Նուսրայից», «Ֆիրքաթ Համզայիղ», «Սուլթան Մուրադիղ», նաև ծայրահեղական քրդական խմբավորումներից, ակտիվորեն ներգրավվում են հակամարտության գոտում տեղի ունեցող իրադարձություններին: Ավելին՝ մենք խոսում ենք հարյուրավոր և նույնիսկ հազարավոր ծայրահեղականների մասին, որոնք փող աշխատելու ակնկալիքներ ունեն ղարաբաղյան նոր պատերազմում», - ասվում է Նարիշկինի հայտարարության մեջ, որը տարածել է ԱՀԾ մամուլի ծառայությունը, փոխանցում է «Интерфакс»-ը:
Նարիշկինն ընդգծել է.
«Մենք կասկած չունենք, որ միջազգային հանրության օժանդակությամբ հակամարտության կողմերն, ի վերջո, կհրաժարվեն ուժի գործադրումից և կնստեն բանակցությունների սեղանի շուրջ»:
«Սակայն մեզ չի կարող չանհանգստացնել, որ Անդրկովկասը կարող է դառնալ միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների նոր հավաքատեղի, որտեղից գրոհայինները հետագայում կարող են ներթափանցել Ադրբեջանին և Հայաստանին հարող պետություններ, ներառյալ՝ Ռուսաստան», - ասել է նա:

Нарышкин заявляет о переброске в Карабах нескольких тысяч радикалов
В Нагорный Карабах перебрасываются боевики террористической группировки «Джабхат ан-Нусры», заявил директор Службы внешней разведки России Сергей Нарышкин.
«По имеющейся в СВР информации, в зону конфликта активно подтягиваются наемники из воюющих на Ближнем Востоке международных террористических организаций, в частности, «Джабхат ан-Нусра», «Фиркат Хамза», «Султан Мурад», а также экстремистских курдских группировок. Причем речь идет о сотнях и уже даже тысячах радикалов, рассчитывающих заработать на новой карабахской войне», - говорится в заявлении Нарышкина, распространенном пресс-службой СВР, передает «Интерфакс».
Нарышкин подчеркнул: «Мы не сомневаемся, что при содействии международного сообщества стороны конфликта в конце концов прекратят применение силы и сядут за стол переговоров».
«Нас, однако, не может не беспокоить, что Закавказье способно стать новым плацдармом для международных террористических организаций, откуда боевики в последующем могут просачиваться в сопредельные с Азербайджаном и Арменией государства, в том числе в Россию», - заявил он.