Եվրոպական միությունը տրամադրում է ավելի քան 35 մլն եվրոյի դրամաշնորհ՝ ուղղված Հայաստանում Քովիդ-19 համավարակի հետևանքների չեզոքացմանը
09/11/2020 11:25
Այսօր Եվրոպական միությունը հայտնել է Հայաստանի կառավարությանը ՔՈՎԻԴ-19 համավարակի արձագանքմանը աջակցելու նպատակով 35.6 միլիոն եվրո դրամաշնորհ հատկացնելու մասին։
ԵՄ որոշումը առանձին ոլորտներում, ինչպես նաև մակրոտնտեսական կայունության, պետական ֆինանսական կառավարման և պետական բյուջեի թափանցիկության բարեփոխումների իրականացման առաջընթացի դրական գնահատանքի արդյունք է:
Այն հանդիսանում է նախորդ տարվա ապրիլին հայտարարված ԵՄ կողմից Հայաստանին տրամադրվելիք 92 մլն եվրո օժանդակության փաթեթի բաղկացուցիչ մասը, որը ՔՈՎԻԴ-19 համավարակի դեմ պայքարում Հայաստանին աջակցելու նպատակով վերաբաշխվել և համալրվել է նոր ֆոնդերով, որն ուղղված է մեղմելու համաճարակի՝ հայ ժողովրդի վրա ունեցած հետևանքները:

European Union disburses over € 35 million in grants to address the impact of COVID-19 pandemic in Armenia
Today, the European Union (EU) informed the Government of Armenia about the disbursement of € 35.6 million in grants to support Armenia in response to the COVID-19 pandemic. The EU's decision follows a positive assessment on progress in selected sector reform areas, macroeconomic stability, public financial management and state budget transparency.
It is part of the EU € 92 million assistance package for Armenia announced last April, which included restructured and new funds to support Armenia in its fight against the COVID-19 crisis, in order to mitigate the impact of the pandemic on the Armenian people.