ԱԴԾ-ն Ղրիմում կանխել է ահաբեկչություն. ձերբակալվել է երկու իսլամիստ
ԱԴԾ աշխատակիցները Ղրիմում կանխել են ահաբեկչություն, ձերբակալվել է երկու իսլամիստ: Այս մասին գրում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով ծառայությանը:
«Ձերբակալվել է 1992 և 1999 թվականներին ծնված Ռուսաստանի երկու քաղաքացի, որոնք Ռուսաստանի Դաշնությունում արգելված «Հայաթ Թահրիր ալ-Շամ» միջազգային ահաբեկչական կազմակերպության կողմնակիցներ են», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ ձերբակալվածները ծրագրել են ինքնաշեն ռումբերով հարձակվել «Սիմֆերոպոլ քաղաքի ուսումնական հաստատություններից մեկի վրա»:
Ահաբեկչությունից հետո հանցագործները նախատեսում էին Ուկրաինայի և Թուրքիայի տարածքով հասնել Սիրիա գրոհայինների շարքերը համալրելու համար: Ձերբակալվածների խուզարկությունների ժամանակ հայտնաբերվել են պայթուցիկ առարկաներ և ինքնաշեն ռումբերի բաղադրիչներ: Հայտնաբերվել են հրահանգներ և նամակագրություններ ահաբեկիչների ղեկավարների հետ:
Ահաբեկիչների ինքնությունը չի բացահայտվել: Քննիչները քրեական գործ են հարուցել ռումբերի պատրաստման, քարոզչության և ահաբեկչությանն օժանդակելու հոդվածներով:

ФСБ предотвратила теракт в Крыму
Сотрудники ФСБ предотвратили теракт в Крыму, были задержаны двое исламистов. Об этом этом пишет РИА «Новости» со ссылкой на службу.
«Задержаны двое граждан России, 1992 и 1999 годов рождения, являющихся сторонниками запрещенной в РФ международной террористической организации «Хайят Тахрир аш-Шам», — говорится в сообщении.
Отмечается, что задержанные планировали напасть «на одно из образовательных учреждений города Симферополь» с применением самодельных бомб. О каком именно месте идет речь, не уточняется.
После теракта преступники планировали выехать через Украину и Турцию, чтобы попасть в Сирию и вступить в ряды боевиков. У задержанных при обысках нашли взрывчатку и компоненты самодельных бомб. Также были обнаружены инструкции и переписка с руководителями террористов.
Личности террористов не разглашаются. Следователи возбудили уголовное дело по статьям об изготовлении бомб, пропаганде и содействии терроризму.