Ռուսաստանը Հայաստանի համար հատկացրել է 250 անվճար տեղ առաջատար բուհերում
Ռոսսոտրուդնիչեստվոյի կողմից իրականացվող ծրագրով Հայաստանի շուրջ 250 ներկայացուցիչներ այս տարի հնարավորություն են ստացել անվճար սովորել Ռուսաստանի լավագույն բուհերում, իսկ հայտերի ներկայացման վերջնաժամկետը երկարացվել է մինչև ս.թ. նոյեմբերի 25-ը։ Այս մասին հայտնել են Երևանում Ռուսական տան (Ռոսսոտրուդնիչեստվո Հայաստանում) մամուլի ծառայությունից։
Նշվում է, որ այս ծրագիրը ավանդական է՝ Ռուսաստանը Հայաստանին տարեկան հատկացնում է մոտ 200 տեղ։ Սակայն այս տարի քվոտաների թիվն ավելացվել է։ Խոսքը գնում է անվճար տեղերի մասին Ռուսաստանի բազմաթիվ առաջատար բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում։ Այստեղ սովորելը իրական կանաչ ճանապարհ է բացում աշխատաշուկայում, ասում են Ռոսսոտրուդնիչեստվոյի ներկայացուցչությունից։
Ռոսսոտրուդնիչեստվոյ ի ծրագրին մասնակցող բուհերի մեծ ցանկում տեղ են գտել ամենատարբեր պրոֆիլներ ունեցող խոշորագույն ուսումնական հաստատությունները: Դրանք են՝ Սանկտ Պետերբուրգի պետական համալսարանը (СПбГУ) , Ռուսաստանի ժողովրդական տնտեսության և հանրային ծառայության ակադեմիան (РАНХиГС), Ռուսաստանի ժողովուրդների բարեկամության համալսարանը (РУДН), Տնտեսության բարձրագույն դպրոցը (ВШЭ), Ռուսաստանի տեխնոլոգիական համալսարանը (МИРЭА), Ռուսաստանի Գ. վ. Պլեխանովի անվան տնտեսագիտական համալսարանը (РЭУ), Մոսկվայի ֆիզիկատեխնիկական ինստիտուտը (МФТИ), Մոսկվայի Օ.Ե. Կուտաֆինի անվան պետական իրավաբանական ակադեմիան, Մոսկվայի Գերասիմովի անվան կինեմատոգրաֆիայի համառուսական պետական ինստիտուտը (ВГИК), Ռուսաստանի թատերական արվեստի ինստիտուտը (ГИТИС), Ն.Ի. Պիրոգովի անվան Ռուսաստանի ազգային հետազոտական բժշկական համալսարանը (РНИМУ) և նույնիսկ Երևանում գտնվող Հայ-ռուսական համալսարանը (РАУ).
«Ռուսաստանում սովորելն անվճար է կրթության բոլոր մակարդակներում՝ սպեցիալիտետ, բակալավրիատ, մագիստրատուրա, ասպիրանտուրա և օրդինատուրա: Ավելին, բժիշկների միջև օրդինատուրայում սովորելու պետական ​​քվոտաների համար մրցակցությունը շատ բարձր է։ Անցած տարի, օրինակ, 16 քվոտայի համար Հայաստանից դիմել է 52 բժիշկ։ 2022-2023 ուսումնական տարվա անվճար տեղերի համար ապագա բժիշկների միջև պայքարն նույնպես լուրջ է լինելու. 25 տեղի համար (այսինքն՝ ընդհանուր քվոտաների 10%-ը) արդեն 40-ից ավելի դիմում է ներկայացվել, և այս ցուցանիշը կշարունակի աճել», - հայտնեցին Երևանում Ռուսական տան մամուլի ծառայությունից ։
Քվոտաների մեծ մասը հատկացվում է բակալավրիատի ուսանողներին. անցած տարի այդ ցուցանիշը կազմել է մոտ 130: Տասնյակ դիմորդներ ցանկանում են սովորել նաև մագիստրատուրայում:
«Անցած ուսումնական տարում Ռուսաստանում գիտությամբ զբաղվել, այսինքն սովորել ասպիրանտուրայում, որոշել էր մոտ 25 երիտասարդ Հայաստանից ։ Ընդհանուր առմամբ, քվոտաների ընդհանուր թվի առնվազն 15%-ը հատկացվում է ասպիրանտուրայի համար», - հավելեցին Ռոսսոտրուդնիչեստվոյի ներկայացուցչությունից։
Հատկանշական է նաև, որ պետական ​​քվոտաներով կարելի է ստանալ նաև լրացուցիչ մասնագիտական ​​կրթություն։ «Այս տարի արդեն հայտ են ներկայացրել երկու ռուսերենի ուսուցիչներ»,- ասացին Երևանում Ռուսական տան մամուլի ծառայությունից ։
Նշենք, որ Ռուսաստանի Դաշնության պետական ​​բյուջեի միջոցների հաշվին ռուսական բուհեր ընդունվելու համար կարող են դիմել ՀՀ քաղաքացիները, քաղաքացիություն չունեցող անձինք և ՀՀ տարածքում մշտապես կամ ժամանակավոր բնակվող հայրենակիցները, ովքեր 2021 թվականի սեպտեմբերի 1-ի դրությամբ գրանցված չեն եղել Ռուսաստանի Դաշնությունում): Նրանք education-in-russia.com կայքում հայտ ներկայացնելուց հետո քննություններ են հանձնում ընտրված բուհում հեռակա կարգով։ Ռուսական կրթական կազմակերպությունների ընտրությունը կարելի է կատարել russia-edu.ru կայքում։
«Երևանում Ռուսական տան աշխատակիցները ուրախ են օգնել բոլորին լրացնել դիմումները, պատասխանում են հարցերին, ամենօրյա խորհրդատվություններ անցկացնում։ Մեզ մոտ անցկավվում է նաև ռուսական համալսարանների ցուցահանդեսը, այսինքն՝ մարդիկ կարող են գալ, տեղում ծանոթանալ, ընտրություն կատարել և հայտ ներկայացնել, եթե բոլոր փաստաթղթերը պատրաստ են և առկա են դրանց նոտարական վավերացված թարգմանությունները ռուսերենով», - հայտնեցին Ռոսսոտրուդնիչեստվոյի ներկայացուցչությունից ։
Ընդգծեցին նաև, որ ծրագրի մասնակիցներին զինծառայությունից տարկետում տալու հարցը կարգավորվում է ՀՀ կառավարության 2017 թվականի նոյեմբերի 29-ի թիվ 195-Ն որոշմամբ («Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենք):
Հիշեցնենք, որ այս ծրագրի մասին ամբողջական տեղեկատվությունը տեղադրված է Երևանում Ռուսական տան (Ռոսսոտրուդնիչեստվո Հայաստանում) ֆեյբուքյան էջում։

Россия выделила для Армении 250 бесплатных мест в ведущих вузах
Порядка 250 представителей Армении получили в этом году возможность  бесплатно учиться в лучших вузах России по программе, которую реализует Россотрудничество, и срок подачи заявок на предоставленные правительством РФ квоты продлен до 25 ноября.  Об этом рассказали в пресс-службе Русского дома в Ереване (Россотрудничества в Армении).
Отмечается, что программа эта традиционная: ежегодно Россия выделяет Армении порядка 200 мест. Однако в этом году число квот было увеличено. Это бесплатные места во многих ведущих высших учебных заведениях России, где учиться не просто престижно – это реальная «зеленая карточка» на рынке труда, отметили в Русском доме.
В солидном списке, который открывается по этой программе Россотрудничества, – крупнейшие вузы самых разных профилей. Это Санкт-Петербургский государственный университет (СПбГУ), РАНХиГС (Российская академия народного хозяйства и государственной службы при Президенте РФ),  Российский университет дружбы народов (РУДН), «Высшая школа экономики» (НИУ ВШЭ), МИРЭА (Российский технологический университет), Российский экономический университет (РЭУ) имени Г.В. Плеханова, Московский физико-технический институт (МФТИ), Московский государственный юридический университет имени О. Е. Кутафина, Всероссийский государственный институт кинематографии (ВГИК), Российский институт театрального искусства (ГИТИС), Российский национальный исследовательский медицинский университет (РНИМУ) им. Н. И. Пирогова и даже находящийся в Ереване Российско-Армянский университет (РАУ).
«Учиться в России можно бесплатно на всех уровнях образования. Это и специалитет, и бакалавриат, и магистратура, и аспирантура, и ординатура. Причем конкурс за правительственные квоты в ординатуре для медиков бывает нешуточным.  Так, в прошлом году на 16 квот претендовали 52 медика из Армении. Да и на 2022-2023 учебный год борьба среди будущих врачей за бесплатные места тоже будет серьезной: на 25 мест (то есть 10% от общего числа квот) уже претендуют свыше 40 человек, и эта цифра ещё будет расти», - рассказали в представительстве Россотрудничества.
Больше всего квот выделяется студентам бакалавриата: в прошлом году этот показатель приближался к 130. Но и в магистратуру едут учиться десятки претендентов.
«Заниматься же наукой в России, то есть учиться в аспирантуре в прошлом учебном году решили порядка 25 молодых исследователей из Армении. Всего на обучение в аспирантуре выделяется не менее 15% от общего числа квот», - добавили в пресс-службе Русского дома в Ереване.
Примечательно также, что по правительственным квотам можно также получить дополнительное профессиональное образование. «Вот в этом году заявки подали уже два педагога-русиста», - рассказали в представительстве Россотрудничества.
Отметим, в конкурсе для поступления в российские вузы за счет госбюджета РФ могут участвовать граждане Республики Армения, лица без гражданства и российские соотечественники, постоянно проживающие на территории Республики Армения (имеющие разрешение на временное проживание или вид на жительство в РА и не имеющие регистрации на территории Российской Федерации по состоянию на 1 сентября 2021г.). После подачи заявки на сайте education-in-russia.com они дистанционно сдают экзамены в выбранном вузе. Выбор же российских образовательных организаций можно сделать на сайте russia-edu.ru.
«Сотрудники Русского дома в Ереване с радостью помогают всем заполнить заявки, отвечают на все вопросы и проводят консультации в каждодневном режиме. У нас также проходит Экспо российских вузов, то есть можно прийти, ознакомиться на месте, сделать выбор и подать заявку, если готовы все документы и имеются их нотариально заверенные переводы на русский язык», - добавили в пресс-службе представительства.
Вопрос предоставления отсрочки от службы в армии для участников программы регулируется Постановлением Правительства Республики Армения №195-Н от 29.11.2017 года (закон РА «О воинской службе и статусе военнослужащего»).
Напомним, вся информация об этой программе размещена на странице Русского дома в Ереване (Россотрудничества в Армении) в соцсети Facebook.