Ոչ կանոնադրական հարաբերություններով պայմանավորված միջադեպերը շարունակվում են բանակում, իսկ այդ ուղղությամբ ԳՇ և ՊՆ ղեկավարությունը պատշաճ միջոցներ չեն ձեռնարկում. Պատգամավոր
04/02/2022 10:01
Կապանի հատվածում տեղակայված զորամասերից մեկում արձանագրված և մամուլում ակտիվորեն շրջանառվող միջադեպը, որում ներկայացված է զինծառայողին բռնության ենթարկելու, վնասվածքներ հասցնելու մանրամասներ, խորը մտահոգությունների տեղիք է տալիս, ֆեյսբուքի իր էջում գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը:
«Որպես պատճառ ներկայացված է հանգամանքներ, որոնց հիմքով կոնֆլիկտներ ժամանակին եղել են զորամասերում, սակայն դրանք վերջին տարիներին այդքան խորը արտահայտված չեն եղել։
Որքան հասկանում եմ՝ զինծառայողը այս պահին էլ գտնվում է զորամասից դուրս և նա, նրա ընտանիքը հրաժարվում են նրան վերադարձնել զորամաս։
Միանգամից նշեմ, որ անմեղության կանխավարկածը չխախտելով, շրջանառվող վարկածները, արձանագրված հանգամանքները, ներկայացվող մեղավորներին դիտմամբ չեմ անդրադառնում, որովհետև ամբողջ պատկերը դեռ չկա, սակայն մի քանի արձանագրում կանեմ։
Առաջին, ոչ կանոնադրական հարաբերություններով պայմանավորված միջադեպերը շարունակում են տեղ գտնել բանակում, իսկ այդ ուղղությամբ ԳՇ և ՊՆ ղեկավարությունը տեսանելի, պատշաճ միջոցներ չեն ձեռնարկում։
Ավելին, որքան ես եմ հասկանում, համապատասխան կառույցներն ու ստորաբաժանումներն ունեն վերլուծություն, սակայն բանակի ղեկավարությունն այն որպես հիմք չի ընդունում և ըստ այդմ՝ անհրաժեշտ միջոցներ չի ձեռնարկում։
Ասածիս հիմքն այն է, որ կառավարության հետ վերջին հարցուպատասխանի ժամանակ, Պնախարարն այդ մասին անուղղակի ձևով նշեց, ասելով, որ իրեն վերլուծություն փոխանցել են, բայց նա դրա վերաբերյալ դեռ ոչ միանշանակ մոտեցում ունի։
Երկրորդ, այսպիսի միջադեպերի հիմքում բանակի վրա ազդող բացասական երևույթների գերիշխումն է, որոնք փոխանցվում են հասարակությունից։
Տարբեր փուլերում դրանք զսպելու տարբեր մեխանիզմներ են գործել, սակայն ներկայումս դրանք խիստ խափանումներով են գործում։
Անկախ այն հանգամանքից, թե գրանցված միջադեպում ինչ մասնակցություն ունեն առանձին զինծառայողներ, սպաներ կամ այս դեպքով որպես տուժող ներկայացված զինծառայողը, սա համակարգային խնդիր է և սրա լուծումը դրվագային կամ միջանկյալ ձևով չի կարող լինել։
Երրորդ, խախտվել է սպա-զինվոր հարաբերությունների բալանսը, որի պարագայում նման միջադեպերն անխուսափելի են։
Կան նաև այլ պատճառներ, որոնք հանրային ձևով ներկայացնելը ռիսկային եմ համարում և այս դեպքում չեմ անդրադառնա», - գրել է պատգամավորը:

Руководство ГШ и Минобороны не принимает надлежащих мер для предотвращения неуставных отношений – Тигран Абрамян
04/02/2022 13:20
Произошедший в одной из воинских частей Капана и активно тиражируемый в прессе инцидент, с подробностями применения насилия в отношении военнослужащего и нанесения травм, вызывает серьезную обеспокоенность,  написал на своей странице в Facebook депутат парламента от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
«В качестве причины представлены обстоятельства, на почве которых в свое время в воинских частях возникали конфликты, однако в последние годы они не были так глубоко выражены.
Насколько я понимаю, военнослужащий и в данный момент находится вне воинской части, его семья отказывается возвращать его в воинскую часть.
Сразу оговорюсь, что, не нарушая презумпции невиновности, специально не касаюсь муссируемых версий, зафиксированных обстоятельств, представляемых виновных, поскольку еще нет всей картины, но сделаю ряд констатаций.
Во-первых: обусловленные неуставными отношениями инциденты продолжают иметь место в армии, а руководство Генштаба и Минобороны не предпринимает видимых, надлежащих мер в этом направлении.
Более того, насколько я понимаю, соответствующие структуры и подразделения провели анализ, но армейское руководство не принимает его в качестве основания, поэтому не принимает необходимых мер.
Основой сказанного является то, что во время последнего правительственного часа в Национальном Собрании министр обороны упомянул об этом косвенно, сказав, что ему анализ передавали, но к нему у него пока неоднозначный подход.
Во-вторых: в основе подобных инцидентов лежит доминирование влияющих на армию негативных явлений, которые передаются из общества.
На разных этапах использовались разные механизмы их сдерживания, но в настоящее время они работают с серьезными сбоями.
Независимо от того обстоятельства, какое участие в данном инциденте имеют отдельные военнослужащие, офицеры или военнослужащий, представленный по данному инциденту в качестве потерпевшего, это системная проблема, она не может быть решена в эпизодической или промежуточной форме.
В-третьих: нарушен баланс отношений офицер-солдат, и в этом случае такие инциденты неизбежны.
Есть и другие причины, которые я считаю рискованным представлять публично, в данном случае я не буду их касаться», - написал Тигран Абрамян.