Հայաստանի արտգործնախարարի հետ բանակցությունները կառուցողական են եղել. Բայրամով
Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը հայտարարել է, որ Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման հարցերի շուրջ քննարկումները կառուցողական են եղել։
«Ընդհանուր առմամբ Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ քննարկումները (հեռախոսազրույցի ընթացքում) կառուցողական են եղել։ Միևնույն ժամանակ, հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, իհարկե, պահանջում է ժամանակ և հետագա քայլեր», - լրագրողներին ասել է Բայրամովը։
Նախարարը կարևոր է համարել Երևանի կողմից Ադրբեջանի առաջարկած խաղաղության պայմանագրի հինգ հիմնարար սկզբունքների ընդունումը։
«Առաջին և կարևոր քայլը մենք համարում ենք այն, որ Հայաստանն ընդունեց Ադրբեջանի առաջարկած հինգ հիմնական կետերը։ Վերջին տարիներին Ադրբեջանը աշխատել է և կոչ է արել Հայաստանին կարգավորել հարաբերությունները։ Այդ կապակցությամբ Ադրբեջանն առաջարկել է հինգ հիմնական կետ, որոնք հիմնված են միջազգային իրավունքի վրա, և որոնց իրականացումը ձեռնտու է նաև Հայաստանին», - հավելել է Բայրամովը։

Переговоры с главой МИД Армении прошли конструктивно – Байрамов
Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов заявил, что обсуждения с главой МИД Армении Араратом Мирзояном вопросов нормализации двусторонних отношений прошли конструктивно.
«В целом обсуждения с главой МИД Армении Араратом Мирзояном прошли конструктивно. При этом процесс нормализации отношений, безусловно, требует времени и последующих шагов», - сказал Байрамов журналистам в среду.
Министр назвал важным принятие Ереваном пяти основных принципов по мирному договору, предложенных Азербайджаном.
«Считаем первым и важным шагом тот факт, что Армения приняла пять основных пунктов, предложенных Азербайджаном. В течение последних лет Азербайджан ведет работу и призывает Армению к нормализации отношений. В связи с этим Азербайджан предложил пять базовых пунктов, которые основаны на международном праве, и реализация которых также выгодна Армении», - добавил Байрамов.