​​​​Ավետիք Չալաբյանին ազատ արձակելու միջնորդություն է ներկայացրել 5 պատգամավոր և Վաչե Գաբրիելյանը
Ազգային Ժողովի պատգամավորներ Իշխան Սաղաթելյանը, Սեյրան Օհանյանը, Էլինար Վարդանյանը, Հայկ Մամիջանյանը, Տիգրան Աբրահամյանը և ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանը մայիսի 14-ին կալանավորված Ավետիք Չալաբյանի խափանման միջոցը փոխելու համար անձնական երաշխավորագրեր են ներկայացրել, որոնցով Ա.Չալաբյանի պաշտպանական խումբը մայիսի 25-ին դիմել է ՀՀ Գլխավոր դատախազություն։
Երաշխավորագիր է ներկայացրել նաև «Արար» քաղաքակրթական հետազոտությունների հիմնադրամը։
Ավետիք Չալաբյանի պաշտպանական խմբի տարածած հաղորդագրության մեջ նաեւ ասվում է. ««Համախմբում» շարժման անդամ, հասարակական-քաղաքական գործիչ Ավետիք Չալաբյանին անհիմն, առանց որևէ արժանահավատ ապացույցի և քրեադատավարական ընթացակարգերի կոպտագույն խախտումներով մեղսագրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 163-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով նախատեսված արարքը։ Արարք, որն արդեն ընդունված և սույն թվականի հուլիսի 1-ից ուժի մեջ մտնող քրեական օրենսգրքով ապաքրեականացված է:
Միտումնավոր հետապնդման և քաղաքական պատվերի դրսևորում է նաև այն փաստը, որ հայտնի ակնհայտ մոնտաժված ձայնագրության հրապարակումից երեք օր անց Ավետիք Չալաբյանը շարունակել է իր բնականոն կյանքը, որևէ կերպ չմիջամտելով քննությանը, չթաքնվելով, սակայն, դա անտեսվել է և, այնուամենայնիվ, Ա․Չալաբյանի նկատմամբ անհասկանալի հիմնավորմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել երկամսյա կալանքը»:

Пять депутатов парламента и Ваче Габриелян представили ходатайство об освобождении Аветика Чалабяна
Депутаты Национального Собрания Ишхан Сагателян, Сейран Оганян, Элинар Варданян, Айк Мамиджанян, Тигран Абрамян и бывший вице-премьер Армении Ваче Габриелян представили ходатайство об избрании личного поручительства в качестве  меры пресечения в отношении Аветика, который был арестован 14 мая.
Адвокатская группа Аветика Чалабяна 25 мая  представила личные поручительства генеральному прокурору Армении.
Поручительство представил также фонд фонд цивилизационных исследований «Арар».
«Члену движения «Сплочение», общественно-политическому деятелю Аветику Чалабяну необоснованно, без какого-либо достоверного доказательства и грубейшими нарушениями уголовно-процессуальных процедур инкриминируется деяние, предусмотренное пунктом 2 части 3 статьи 163 Уголовного кодекса Армении. Деяние, которое декриминализировано по уже принятому и вступающему в силу с 1 июля 2022 года Уголовному кодексу.
Проявлением намеренного преследования и политического заказа является также тот факт, что через три дня после опубликования известной смонтированной записи Аветик Чалабян продолжал нормальную жизнь, не препятствуя каким-либо образом следствию и не скрываясь, однако, тем не менее, это было проигнорировано. По непонятным причинам, и в качестве меры пресечения в отношении А.Чалабяна был избран арест», - говорится распространенном адвокатами Аветика Чалабяна заявлении.