Հայաստանն ու Էկվադորը նշում են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը
Նոյեմբերի 28-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանին իր հավատարմագրերի պատճենն է հանձնել Էկվադորի Հանրապետության նորանշանակ դեսպան Խուան Ֆեռնանդո Օլգին Ֆլորեսը (նստավայրը ք. Մոսկվա):
ԱԳ նախարարի տեղակալը շնորհավորել է Էկվադորի դեսպանին նշանակման կապակցությամբ՝ նրան մաղթելով հաջողություններ իր պատասխանատու առաքելության գործում:
Պարույր Հովհաննիսյանը վերահաստատել է Էկվադորի հետ հարաբերությունները զարգացնելու Հայաստանի շահագրգռվածությունը ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերում։
Էկվադորի նորանշանակ դեսպանն իր խոսքում նշել է, որ կներդնի իր ջանքերը երկու երկրների միջև հարաբերությունները զարգացնելու ուղղությամբ:
Զրուցակիցներն ընդգծել են, որ այս տարի Հայաստանն ու Էկվադորը նշում են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը, ինչը լավ առիթ է երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները քննարկելու համար՝ ի թիվս այլոց երկկողմ քաղաքական ու տնտեսական կապերի սերտացման, միջազգային կազմակերպություններում համագործակցության զարգացման առնչությամբ։
ԱԳ նախարարի տեղակալը դեսպանին է ներկայացրել Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ սեպտեմբերի 13-14-ին սանձազերծված ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը, անդրադարձ է կատարել 44-օրյա պատերազմի և ադրբեջանական ագրեսիաների հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրներին։
Ներկայացվել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության առնչությամբ առկա զարգացումները և հայկական կողմի դիրքորոշումները։

Армения и Эквадор отмечают 25-летие установления дипломатических отношений
Новоназначенный посол Республики Эквадор Хуан Фернандо Ольгин Флорес (резиденция в Москве) вручил копии своих верительных грамот заместителю министра иностранных дел Армении Паруйру Ованнисяну, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Замминистра иностранных дел поздравил посла Эквадора с назначением, пожелав ему успехов в ответственной миссии.
Паруйр Ованнисян подтвердил заинтересованность Армении в развитии отношений с Эквадором как в двустороннем, так и многостороннем форматах.
Новоназначенный посол Эквадора отметил, что приложит усилия для развития отношений между двумя странами.
Собеседники подчеркнули, что в этом году Армения и Эквадор отмечают 25-летие установления дипломатических отношений, что является хорошим поводом для обсуждения перспектив развития двусторонних отношений, в том числе углубления двусторонних политических и экономических связей, развития сотрудничества в международных организациях.
Заместитель министра иностранных дел представил послу ситуацию, сложившуюся в результате азербайджанской агрессии против территориальной целостности и суверенитета Армении, коснулся гуманитарных проблем, возникших вследствие 44-дневной войны и азербайджанских агрессий.
Были представлены последние развития и подходы армянской стороны по урегулированию нагорно-карабахского конфликта.