Ադրբեջանի ագրեսիայից հետո ՀՀ-ն զգացել է պատշաճ արձագանքելու հարցում միջազգային համակարգի թերացումների բացասական ազդեցությունն ու հետևանքները․  ԱԳ փոխնախարար
04/03/2023 14:26
Ադրբեջանի ագրեսիայից հետո ՀՀ-ն զգացել է պատշաճ արձագանքելու հարցում միջազգային համակարգի թերացումների բացասական ազդեցությունն ու հետևանքները․ ԱԳ փոխնախարար
Մարտի 4-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը «Ռաիսինա երկխոսություն» (“Raisina Dialogue”) համաժողովի շրջանակներում որպես բանախոս մասնակցել է «Խաղաղությունը մաս առ մաս. նոր ուղիներ գործուն ՄԱԿ-ի համար» պանելային քննարկմանը:
Բանախոսները քննարկել են միջազգային անվտանգային համակարգի ու միջազգային նորմերի հարգման վրա հիմնված աշխարհակարգի առջև ծառացած մարտահրավերները, ՄԱԿ-ի բարեփոխումների օրակարգին առնչվող հարցեր, մտքեր են փոխանակել բազմակողմանիության շրջանակներում միջազգային կառույցների ու առանձին պետությունների, այդ թվում՝ փոքր ու զարգացող երկրների ներգրավվածության ու դերի շուրջ: Ընդգծվել է աշխարհի տարբեր անկյուններում շարունակվող հակամարտությունների կարգավորման հարցում միջազգային ու տարածաշրջանային մեխանիզմների արդյունավետ կիրառման կարևորությունը։
Իր խոսքում նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը նշել է, որ Հայաստանն անկախությունից և ՄԱԿ-ին անդամակցության պահից ի վեր մշտապես հանդիսացել է արդյունավետ բազմակողմանիության ջատագովը։ 2020թ․ և հաջորդիվ Լեռնային Ղարաբաղի, Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայից հետո Հայաստանը զգացել է դրանց պատշաճ արձագանքելու հարցում միջազգային համակարգի թերացումների բացասական ազդեցությունն ու հետևանքները։ Նա հավելել է, որ չնայած դժվարություններին՝ Հայաստանը, միջազգային գործընկերների ներգրավածությամբ, Ադրբեջանի հետ կառուցողական դիրքերից բանակցում է հարաբերությունների կարգավորման շուրջ։
Նախարարի տեղակալը նշել է, որ բազմակողմանիությունը և ՄԱԿ համակարգի մեխանիզմները շարունակում են հանդիսանալ առկա մարտահրավերները հաղթահարելու կարևոր գործիք: Այս համատեքստում ներկաների ուշադրությանն է ներկայացվել Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ որպես միջազգային արդարադատության ու միջազգային նորմերի պաշտպանության իրավական մեխանիզմի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հարցում Ադրբեջանի դեմ հրատապ միջոցների կիրառման վերաբերյալ փետրվարի 22-ին կայացված որոշման կյանքի կոչման հրամայականը:
Ընդգծվել է նաև վերոնշյալ մեխանիզմների արդյունավետ կիրառման հարցում բոլոր դերակատարների կողմից անհրաժեշտ ջանքերի ներդնման առաջնահերթությունը։

После агрессии Азербайджана Армения ощутила негативное влияние и последствия недостатков международной системы в вопросе надлежащего реагирования – замглавы МИД
04/03/2023 17:04
Заместитель министра иностранных дел Республики Армения Мнацакан Сафарян 4 марта в рамках форума «Диалог Райсина» («Raisina Dialogue») в качестве докладчика принял участие в панельной дискуссии «Мир по частям: новые пути для действенного ООН», сообщает пресс-служба МИД Армении.
Докладчики обсудили вызовы, стоящие перед международной системой безопасности и мировым порядком, основанным на уважении международных норм, вопросы, касающиеся повестки реформ ООН, а также обменялись мнениями о вовлеченности и роли международных структур и отдельных государств в рамках многосторонности, в том числе малых и развивающихся стран. Была подчеркнута важность эффективного применения международных и региональных механизмов для урегулирования продолжающихся конфликтов в разных уголках мира.
В своей речи заместитель министра Мнацакан Сафарян отметил, что Армения с момента обретения независимости и вступления в ООН всегда была поборником эффективной многосторонности. После агрессии Азербайджана против Нагорного Карабаха и Армении в 2020 году, а также в последующий период Армения ощутила негативное влияние и последствия недостатков международной системы в вопросе надлежащего реагирования со стороны международного сообщества. Он добавил, что, несмотря на трудности, Армения при участии международных партнеров конструктивно ведет переговоры с Азербайджаном по нормализации отношений.
Заместитель министра отметил, что многосторонность и механизмы системы ООН продолжают оставаться важным инструментом преодоления существующих вызовов. В этом контексте вниманию присутствующих был представлен императив претворения в жизнь решения о применении срочных мер против Азербайджана в вопросе блокирования Лачинского коридора, принятого 22 февраля Международным судом ООН, являющимся правовым механизмом защиты международного правосудия и международных норм.
Была также подчеркнута приоритетность применения всеми субъектами необходимых усилий в вопросе эффективного применения вышеуказанных механизмов.