Միջազգային ատյաններում Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի գանգատներից հրաժարումն անվերականգնելի վնաս կհասցնի ՀՀ-ին ու հայ ժողովրդին
18/03/2024 09:43
Միջազգային ատյաններում Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի գանգատներից հրաժարումն անվերականգնելի վնաս կհասցնի Հայաստանի Հանրապետությանն ու հայ ժողովրդին, հավատացնում եմ մասնագետները։
«ՀՀ բարձրագույն իշխանությունների հայտարարությունները միջազգային դատական ատյաններում և այլ կառույցներում Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի գանգատներից հրաժարվելու հնարավորության մասին հարուցում են խիստ մտահոգություններ. այդպիսի քայլերն անվերականգնելի վնաս կհասցնեն Հայաստանի Հանրապետությանն ու հայ ժողովրդին։
Այդ առթիվ շեշտադրում ենք հետևյալը.
1. Իշխանության բարձրագույն մակարդակում արվող այդ հայտարարությունները բացարձակապես անթույլատրելի են:
2. Ադրբեջանի դեմ գանգատներն ունեն Հայաստանի ու Արցախի հայերի, առհասարակ հայ ժողովրդի իրավունքների խախտումների համար միջազգային պատասխանատվություն ապահովելու ռազմավարական նպատակ: Դրանք անփոխարինելի միջոցներ են մեր հավաքական ու անհատական իրավունքների պաշտպանության և միջազգային արդարադատության համար:
3. Առանց միջազգային արդարադատության հնարավոր չէ հասնել կայուն ու տևական խաղաղության, ինչպես նաև կանխել ադրբեջանական նորանոր ոտնձգություններն արդեն ուղիղ կերպով Հայաստանի Հանրապետության և նրա ժողովրդի դեմ` Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների բռնազավթման ձևով ու այլ հանցանքներով:
4. Միջազգային ատյաններում առկա այդ գործընթացներն անհրաժեշտ քայլեր են նաև Արցախի ժողովրդի դեմ հանցագործությունների քննության և հավաքական իրավունքների պաշտպանության համար:
Դրանք կարևորագույն նշանակություն ունեն Արցախի ժողովրդի հավաքական վերադարձի, Արցախում հոգևոր-մշակութային ժառանգության, հանրային ու մասնավոր սեփականության պաշտպանության և վերադարձից հետո այնտեղ միջազգային պաշտպանության մեխանիզմների երաշխավորմամբ անվտանգ ու արժանապատիվ կյանքի ապահովման հարցում:
5. Ավելին, ներկայացված գանգատներով ու հայցերով Հայաստանի Հանրապետությունը հանձնառություն է ստանձնել միջազգային ատյաններում պաշտպանելու ադրբեջանական հանցագործությունների հետևանքով տուժածների իրավունքները, այդ թվում` բռնի տեղահանված արցախահայության գույքային և այլ իրավունքները:
Դրա արդյունքում մարդիկ զերծ են մնացել միջազգային դատական ատյաններ անհատական գանգատներ ներկայացնելուց, իսկ իրավական պաշտպանության միջազգային միջոցներից Հայաստանի հրաժարվելու և դրանք քաղաքական հարթություն տեղափոխելու դեպքում որևէ երաշխիք չկա, որ Ադրբեջանը կկատարի այդ պահանջները:
Հետևաբար, ՀՀ ներկայացրած հայցերից հրաժարվելն անխուսափելիորեն հանգեցնելու է տուժածների իրավունքների պաշտպանության միջազգային այս կարևորագույն գործիքակազմերի գործադրման անհնարինությանը՝ ելնելով հենց այդ գործիքակազմերի ձևական պահանջներից:
6. Միջազգային ատյաններում ներկայացված են նաև բազմաթիվ անհատական գանգատներ միջպետական գանգատներից բացի, և դրանցից հրաժարվելու դեպքում անորոշ է լինելու անհատական գանգատների ճակատագիրը:
Այս դեպքում անհատական գանգատների ուժը կա´մ զգալիորեն կթուլանա, կա´մ միջազգային դատարանը դրանք կարող է պարզապես միացնել միջպետական գանգատներին, որոնցից երկիրը հրաժարվում է, և մերժել դրանք:
Ստացվելու է` Կառավարության անթույլատրելի քաղաքական որոշման պատճառով մարդիկ զրկվելու են իրենց իրավունքների միջազգային դատական պաշտպանությունից:
7. Միջազգային ատյաններում գանգատներն ու պահանջներն անփոխարինելի են Հայաստանի դիվանագիտության համար: Միջազգային պահանջներից հրաժարումն անդառնալի վնասներ կհասցնի ՀՀ-ին միջազգային ասպարեզում` խարխլելով դիվանագիտական դիմադրողականության հիմքերը:
8. Ադրբեջանական իշխանությունները տարիներ շարունակ հայերի դեմ վարել են խորքային ռասիզմի և ատելության քաղաքականություն` սկսած Հայաստանից ու Արցախից մինչև Սփյուռք:
Ադրբեջանը ոչ միայն երբևէ չի փորձել պաշտպանել որևէ հայի կամ անգամ կանխել որևէ հայի իրավունքի խախտում, այլ պետական մակարդակով, հաճախ «խաղաղության» շղարշի ներքո, խրախուսել ու ոգևորել է հային ցանկացած վնաս հասցնելը` սպանություններ, խոշտանգումներ, առևանգումներ, կամայական ազատազրկումներ ու գերեվարումներ, հոգեկան տառապանքներ և այլն:
9. Ավելին, ադրբեջանական գործող իշխանության ցեղասպանական քաղաքականությունը յուրաքանչյուր հանցանքից հետո մշտապես ավելի է խորացրել թշնամանքը և ստեղծել է նոր հանցանքների հիմքեր: Այդ կերպ առաջ են եկել ահագնացող սպառնալիքներ Հայաստանի Հանրապետության և հայ ժողովրդի հավաքական գոյության դեմ առհասարակ:
10. Սրան գումարվում է այն, որ Հայաստանի իշխանությունն անընդհատ միակողմանիորեն բավարարում է ադրբեջանական պահանջները՝ սին հույսով, որ Ադրբեջանը կանգ կառնի, բայց դա այդպես էլ տեղի չի ունենում ու տեղի չի էլ ունենալու:
11. Ադրբեջանի իշխանությունը երբեք էլ խաղաղության իրական մտադրություններ չի ունեցել: Նրանց միջազգային պահանջները Հայաստանի դեմ եղել են միայն արհեստական` զուտ հայելային` քայլ՝ արտաքին աշխարհին մոլորության մեջ գցելու, շղարշ ապահովելու և սեփական հանցանքները կոծկելու համար:
12. Միջազգային ատյաններ Ադրբեջանի դեմ ներկայացված հայցերից Հայաստանի կառավարության հրաժարումն օրինականացնելու է ադրբեջանական ատելության քաղաքականությունն ու ծանր հանցանքները հայ ժողովրդի նկատմամբ, ծնելու է մեր իրավունքների նոր խախտումներ ու հանցանքներ:
13. Հաշվի առնելով վերը շարադրվածը` Հայաստանի իշխանություններից վճռականորեն պահանջում ենք զերծ մնալ միջազգային դատական ատյաններում Ադրբեջանի դեմ ներկայացված միջպետական գանգատներից հրաժարվելու հայտարարություններից ու գործողություններից։
Ավելին, պահանջում ենք ներկայացնել միջազգային դատական նոր հայցեր բոլոր հնարավոր կոնվենցիաներով, այդ թվում՝ Արցախի ժողովրդի բռնի տեղահանման հանցագործության համար քրեական պատիժ կիրառելու պահանջով Միջազգային քրեական դատարանին դիմելու միջոցով:

Отказ Армении от межгосударственных жалоб против Азербайджана в международных инстанциях нанесет непоправимый ущерб Армении и армянскому народу
Отказ Армении от межгосударственных жалоб против Азербайджана в международных инстанциях нанесет непоправимый ущерб Армении и армянскому народу, уверяют специалисты.
"Заявления высших властей Республики Армения о возможности отзыва от межгосударственных жалоб Армении против Азербайджана в международных инстанциях и других структурах вызывают серьезную обеспокоенность: подобные шаги нанесут непоправимый ущерб Республике Армения и армянскому народу.
В этой связи мы подчеркиваем следующее:
1. Эти заявления, сделанные на высшем уровне власти, абсолютно неприемлемы.
2. Жалобы против Азербайджана имеют стратегическую цель обеспечения международной ответственности за нарушения прав армян Армении и Арцаха, и армянского народа в целом. Они являются незаменимыми инструментами защиты наших коллективных и индивидуальных прав и международного правосудия.
3. Без международного правосудия невозможно достичь стабильного и прочного мира, а также предотвратить новые агрессии Азербайджана непосредственно против Республики Армения и ее народа в форме оккупации суверенных территорий Армении и другими преступлениями.
4. Эти процессы в международных инстанциях также являются необходимыми шагами для расследования преступлений против народа Арцаха и защиты коллективных прав.
Они имеют важное значение с точки зрения коллективного возвращения арцахцев, защиты духовного и культурного наследия, государственной и частной собственности в Арцахе, а также обеспечения безопасной и достойной жизни там после возвращения путем гарантирования механизмов международной защиты.
5. Кроме того, представленными жалобами и исками Республика Армения взяла на себя обязательство защищать права жертв азербайджанских преступлений, в том числе имущественные и другие права вынужденно переселенных арцахских армян, в международных судах.
В результате люди воздержались от подачи индивидуальных жалоб в международные суды, а в случае отказа Армении от международных средств правовой защиты и перевода их на политический уровень нет никакой гарантии, что Азербайджан выполнит эти требования.
Поэтому отказ от исков, предъявленных Республикой Армения, неизбежно приведет к невозможности реализации этих важных международных инструментов защиты прав пострадавших, исходя из формальных требований этих инструментов.
6. Помимо межгосударственных жалоб, также поданы многие индивидуальные жалобы в международные суды, и если они будут отклонены, судьба индивидуальных жалоб будет неопределенной.
В этом случае сила индивидуальных жалоб либо будет существенно ослаблена, либо международный суд сможет просто объединить их с межгосударственными жалобами, от которых страна отказывается, и отклонить их.
Получится, что из-за недопустимого политического решения правительства люди будут лишены международной судебной защиты своих прав.
7. Жалобы и требования в международных судах незаменимы для армянской дипломатии. Отказ от международных требований нанесет непоправимый ущерб Республике Армения на международной арене, подорвав основы дипломатического сопротивления.
8. Власти Азербайджана уже много лет проводят политику глубокого расизма и ненависти по отношению к армянам, начиная с Армении и Арцаха и заканчивая Диаспорой.
Азербайджан не только никогда не пытался защитить ни одного армянина или хотя бы предотвратить нарушение каких-либо прав армян, но и на государственном уровне, часто под видом «мира», он поощрял и поощряет любой вред армянам: убийства, пытки, похищения, произвольное заключение и плен, душевные страдания и т. д.
9. Более того, геноцидальная политика нынешних властей Азербайджана всегда усугубляла вражду после каждого преступления и создавала почву для новых преступлений. Таким образом, возникли растущие угрозы коллективному существованию Республики Армения и армянского народа в целом.
10. К этому добавляется тот факт, что власти Армении всегда в одностороннем порядке удовлетворяют требования Азербайджана, напрасно надеясь, что Азербайджан остановится, но этого не происходит и не произойдет.
11. Власти Азербайджана никогда не имели реальных намерений мира. Их международные претензии к Армении были всего лишь искусственным, чисто зеркальным шагом, направленным на введение в заблуждение внешнего мира, прикрытие собственных преступлений.
12. Отказ правительства Армении от исков, поданных против Азербайджана в международные суды, узаконит политику азербайджанской ненависти и тяжкие преступления против армянского народа, породит новые нарушения и преступления наших прав.
13. Принимая во внимание вышеизложенное, мы настоятельно требуем от властей Армении воздержаться от заявлений и действий по отзыву межгосударственных жалоб, предъявленных против Азербайджана в международных судах.
Более того, мы требуем предъявить новые иски в международный суд со всеми возможными конвенциями, в том числе путем обращения в Международный уголовный суд с требованием применить уголовное наказание за преступление насильственного перемещения народа Арцаха.
Гегам Степанян, Защитник прав человека Республики Арцах
Арман Татоян, бывший Защитник прав человека  Республики Армения
Артак Бегларян, бывший Защитник прав человека  Республики Арцах
Сирануш Саакян, руководитель общественной организации «Центр международного и сравнительного права».