ԼՂՀ առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանում այսօր մեկնարկած դատավարությանն ադրբեջանցի դիվերսանտներ Դիլհամ Ասկերովը և Շահբազ Գուլիևն իրենց մասնակի մեղավոր են ճանաչել: Այս մասին տեղեկացնում է «Pastinfo.am»-ը:
Դիլհամ Ասկերովը հայտարարել է, որ մինչ 2014թ. արդեն 3 անգամ` 2005-ին Շահբազ Գուլիևի հետ և 2007 թ. երկու անգամ` մեկը ոմն Րաֆֆիի և Վագիֆի, մյուսը` միայնակ, այցելել է ԼՂՀ, բայց բացառապես հարազատների գերեզմանին այցելելու նպատակով, և չի ընդունել իրեն առաջադրված՝ ԼՂՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելու մեղադրանքը:
Ասկերովը չի ընդունել նաև լրտեսության և անչափահաս Սմբատ Ցականյանի առևանգման և սպանության մեղադրանքը: Բայց ընդունել է ապօրինի զենք կրելու, փող, փաստաթուղթ և անասուն հափշտակելու՝ իրեն առաջադրված մեղադրանքները:
Իսկ նրա հանցակից Շահբազ Գուլիևն ընդունել է այս տարի Հասան Հասանովի հետ սահմանն ապօրինի հատելու մեղադրանքը, բայց պնդել է, թե չի իմացել, որ դա ապօրինի է:
«Դիլհամն ասաց` ոչ ոք չկա, մենք հավատացինք»,- հայտարարել է Գուլիևը: Ի դեպ, նա պնդել է, որ 2005թ. ևս չի իմացել, որ ԼՂՀ-ի և Ադրբեջանի միջև պետական սահման կա: Ինչ վերաբերում է ապօրինի զնեք կրելու մեղադրանքին, Գուլիևը հայտարարել է, թե զենք իրեն այս տարի սահնամի վրա են տվել՝ առանց հստակեցնելու, թե ով, իսկ 2005թ. ինքն անզեն է մտել Ղարաբաղ:
Նա նաև վստահեցրել է, թե չի կրակել և չի մասնակցել անչափահաս տղայի առևանգմանն ու սպանությանը: Ներկա է եղել, ամեն ինչ տեսել է, բայց չի մասնակցել, ավելին, իր պնդմամբ, նույնիսկ կերակուր է տվել առևանգված տղային:
Ի դեպ, երկու մեղադրյալներն էլ այսօր դատարանում հայտնել են, որ նախկինում դատված են եղել, մեկը` 6 տարի, մյուսը` 15 օր ժամկետով:

Подробности с суда над гражданами Азербайджана в Нагорном Карабахе
Азербайджанские диверсанты Дилхам Аскеров и Шахбаз Гулиев признали себя частично виновными на судебном процессе начавшемся сегодня в суде общей юрисдикции первой инстанции НКР.
Как сообщает Pastinfo.am, Дилхам Аскеров заявил, что до 2014 года – трижды в 2005 году - вместе с Гулиевым и дважды в 2007 году в одиночку и вместе с некими субъектами по имени Раффи и Вагиф бывал в НКР, но, по его словам, исключительно за тем, чтобы посетить могилы своих родных. Он не признал себя виновным по предъявленному ему обвинению в пересечении госграницы Нагорно-Карабахской Республики.
Аскеров не признал себя виновным и по предъявленным ему обвинениям в шпионаже, похищении и убийстве несовершеннолетнего Смбата Цаканяна. Он при этом сознался в незаконном ношении оружия, краже документов и скота.
Его же подельник – Шахбаз Гулиев признал себя виновным по предъявленному ему обвинению в незаконном пересечении государственной границы, совершенном им в этом году вместе с неким Хасаном Хасановым. Он при этом утверждает, что якобы не знал о том, что это незаконно.
“Дилхам сказал, что никого нет, мы поверили”, - заявил Гулиев. Он также утверждал, что и в 2005 году не знал о существовании государственной границы между НКР и Азербайджаном. Что касается обвинения в незаконном ношении оружия, то Гулиев заявил, что ему оружие выдали на границе, при этом он не назвал имени человека, выдавшего его. Азербайджанец также рассказал, что в 2005 году проник на территорию Нагорного Карабах без оружия.
Гулиев также заверил, что не стрелял и не участвовал в похищении и убийстве несовершеннолетнего. Он заявил, что присутствовал, видел все, он не принимал в этом участия. Более того, по его словам, даже дал похищенному мальчику поесть.
Оба обвиняемых заявили о наличии у них судимости: один из них получил шестилетний срок, другой был осужден на 15 суток.