432 երեխայի թույլ չի տրվել հաճախել դպրոց կամ մանկապարտեզ. պատվաստվե՛ք. Արտավազդ Վանյան
Այս տարի H1N1 վիրուսի A տիպն է 90 տոկոսով շրջանառվում, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Արտավազդ Վանյանը։
Նա նշեց, թե այնպես չէ, որ Հայաստանում այս վիրուսը չկար ու պետք էր սահմանները փակել, որ այն չներթափանցի Հայաստան։
«Ներկա պահին 1251 անձ դիմել է պոլիկլինիկա, 693 հիվանդ ստացիոնար բուժում է ստանում, 103 շտապ օգնության կանչ է գրանցվել», -ասաց նա։
Վանյանն ասաց, թե նկատվում է վիրուսի աճ։
«Հայաստանում 432 երեխայի թույլ չի տրվել, որ հաճախեն դպրոց կամ մանկապարտեզ», - ասաց Ա. Վանյանը։
Նրա խոսքով՝ մի շարք դպրոցներում ու մանկապարտեզներում սահմանված նորմից ցածր ջերմաստիճան են նկատել և, հիմնականում, մարզերում է նկատվել խնդիրը։
«Մտածում ենք գրիպը հիվանդություն չէ, ասում են՝ գրիպ եմ, բայց կգնամ աշխատանքի, սա է վարակի հիմնական տարածումը, կան խոցելի խմբեր, որոնք ունեն խռոնիկ հիվանդություններ, այսինքն՝ գրիպը նպաստելու է, ու շատ արագ կարող է բերել մահվան։ Մենք ասում ենք՝ խռոնիկ հիվանդներ՝ պատվաստվե՛ք», - հորդորեց Արտավազդ Վանյանը։
Նա նշեց, որ իրենց խնդրանք է՝ մարդիկ պատվաստվեն ու զերծ մնան բարդություններից։
Արտավազ Վանյանը դիմեց բոլոր գործատուներին, որ թույլ չտան գրիպով հիվանդ աշխատակիցները գան աշխատանքի։
«Դա բերելու է նաև ձեր մյուս աշխատակցիների հիվանդանալուն», - ասաց Ա. Վանյանը։
Վանյանն ասաց, որ այս տարի մահվան միայն մեկ դեպք է գրանցվել. կին է մահացել, իսկ մահացած երեխայի դեպքը, թե մահացել է գրիպից, չի համապատասխանում իրականությանը։

Health sector official urges people to get vaccinated and stay at home if sick
This year A type of H1N1 is circulating, general director of Health Ministry’s National Center for Disease Control and Prevention Artavazd Vanyan told the reporters today.
He said that it is not the case when there was no virus in Armenia and it is necessary to close the borders for it not to penetrate into the country.
“As of now 1,251 people have applied to policlinics, 693 people are getting inpatient treatment, 103 ambulance calls have been registered,” he said.
Vanyan said the number of people with the mentioned virus has grown.
“Some 432 children in Armenia were not allowed to visit schools and kinder-gartens,” Vanyan said.
“Majority thinks that flu is not a disease and go to work which causes spread of the virus. There are vulnerable groups with chronic diseases which means that it may cause death. That is why we urge people with chronic diseases to be vaccinated,” Vanyan said.
He said if vaccinated, people will avoid complications.
Vanyan also urged the employers not to allow employees with flu come to work as they will spread virus on the others too.
Vanyan said only one lethal case has been registered this year. A case with the death of child in Arabkir medical center is not agreed with the flu.