Սահմանադրության անցումային դրույթները վիճահարույց են․ Աննա Կարապետյան
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորները չեն ցանկանում հստակ պատասխանել, թե ում են համարում ՍԴ դատավոր։
«Սահմանադրության անցումային դրույթները վիճահարույց են՝ «անդամներ», «դատավորներ»․․․ այս եզրույթները պետք է դեռևս բոլորիս համար բացահայտվեն», - խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ ասաց «Իմ քայլի» պատգամավոր Աննա Կարապետյանը։
Լրագրողները մի քանի անգամ հստակեցրին հարցը՝ ո՞վ պետք է լինի ՍԴ դատավոր, մինչդեռ ուղիղ պատասխան այդպես էլ չհնչեց։
«ՍԴ նախագահը պետք է լինի դատավոր», - ասաց Աննա Կարապետյանը։
Ճշտող հարցին՝ այսինքն Վահե Գրիգորյանին նկատի՞ ունի, Կարապետյանն ասաց․
«Ձեր կարծիքով՝ Սահմանադրական դատարանում երկու դատավորից բացի՝ ուրիշ դատավորներ կա՞ն։ Այս պահին երկու դատավոր է չէ՞ ՍԴ-ում»։
Պատգամավորն այդպես էլ չհստակեցրեց, թե ինչ նկատի ունի։ Լրագրողները նաև հետաքրքրվեցին, թե ինչպե՞ս են պատգամավորները վերաբերում Վահե Գրիգորյանի հայտարարությանը, որ վերջինս ինքն իրեն հռչակել է ՍԴ նախագահ։ Այս անգամ ևս հստակ պատասխան չհնչեց։
Իրավիճակը փորձեց փրկել «Իմ քայլի» պատգամավոր Սուրեն Գրիգորյանը՝ նշելով․
«Վահե Գրիգորյանն այդ հայտարարությունն անելուց հետո ասաց, որ հարցը պետք է քննարկի իր գործընկերների հետ, հետո ասաց, որ այս պահին այդ հարցը չի ցանկանում մեկնաբանել, որովհետև հիմա քննարկումների փուլ է ընթանում։ Հրայր Թովմասյանն էլ չանդրադարձավ այս հարցին, Արայիկ Թունյանը՝ ևս. այսինքն՝ այն մարմինը, որին ձեր հարցերը վերաբերում են, ասում է՝ «ժողովուրդ ջան, մենք քննարկումների մեջ ենք, որևիցե հրապարակային կարծիքի հնչեցումը կարող է էդ քննարկումների արդյունավետությանը խանգարել»։ Եթե այդ սուբյեկտները, որոնք անմիջական քննարկման կողմերն են, չեն ցանակնում մեկնաբանել, ինքանո՞վ ճիշտ կլինի՝ մենք ասենք՝ սենց ենք կարծում, նենց ենք կարծում»։

Анна Карапетян: Переходные положения Конституции – спорные
Депутаты фракции «Мой шаг» воздерживаются от четкого ответа на вопрос, кого они считают судьей Конституционного суда.
«Переходные положения Конституции спорны – "члены", "судьи"…эти термины должны быть еще уточнены для всех нас», - заявила сегодня на брифинге депутат фракции «Мой шаг» Анна Карапетян.
Журналисты несколько раз уточнили вопрос, кто должен быть судьей Конституционного суда, однако, прямого ответа так и не услышали.
«Председатель КС должен быть судьей», - заявила Анна Карапетян.
На уточняющий вопрос, то есть, она имеет в виду Ваге Григоряна, Карапетян ответила:
«По вашему мнению, в Конституционном суде кроме двух судей есть другие судьи? Разве сейчас в Конституционном суде не две судьи?»
Депутат так и не уточнила, что имеет в виду. Журналисты также поинтересовались, как депутаты относятся к заявлению Ваге Григоряна, когда он провозгласил себя председателем Конституционного суда. Однако четкого ответа не прозвучало и на этот вопрос.
Ситуацию попытался спасти депутат фракции «Мой шаг» Сурен Григорян.
«Ваге Григорян после этого заявления сказал, что должен обсудить этот вопрос с коллегами, потом заявил, что не хочет сейчас комментировать этот вопрос, поскольку данный вопрос в процессе обсуждения. Грайр Товмасян также не затронул этот вопрос, Араик Тунян тоже, то есть тот орган, которого касаются ваши вопросы, говорит: "дорогой народ, мы сейчас в процессе обсуждений, какое-либо публичное мнение может помешать эффективности обсуждения". Если субъекты, которые являются сторонами непосредственного обсуждения, не хотят комментировать, насколько правильно, чтобы мы озвучивали наше мнение», - сказал он.