Մահացել է վաստակավոր ինժեներ, պրոֆեսոր Ռաֆայել Սաղաթելյանը
Խորը վշտով տեղեկացնում ենք, որ սույն թվականի օգոստոսի 27-ին` կյանքի 93-րդ տարում, մահացել է Հայաստանի ԽՍՀ Վաստակավոր ինժեներ, տեխնիկական գիտությունների թեկնածու, պրոֆեսոր Ռաֆայել Մաթևոսի Սաղաթելյանը:
Ռաֆայել Սաղաթելյանն իր ամբողջ կյանքը նվիրել է Հայաստանում ինժեներական կադրերի պատրաստմանը:
30 տարիների ընթացքում` 1960- 1989թթ, Ռ. Սաղաթելյանը  Երևանի պոլիտեխնիկական ինստիտուտի մեխանիկա-մեքենաշինական ֆակուլտետի դեկանն էր, իսկ դրա բաժանումից հետո` մեքենաշինական ֆակուլտետի դեկանը:
Այս ժամանակահատվածում տվյալ ֆակուլտետներում ուսանել են մոտավորապես 40 հազար ինժեներ-մեխանիկներ, ովքեր ոչ միայն Հայաստանում, այլև արտասահմանում մի շարք արտադրական ձեռնարկությունների ողնաշարն են:
Ռաֆայել Սաղաթելյանը «Կարմիր աստղ» և «Հայրենական պատերազմի» շքանշանների ասպետ է:
Պարգաևատրվել է բազմաթիվ մեդալներով:
Նա արժանացել է Չեխոսլովակիայի մի շարք պետական պարգևների, քանի որ մասնակցել է դրա մայրաքաղաք Պրահայի ազատագրմանը:
Բացի այդ նա արժանացել է Վիետնամի մի շարք պետական պարգևների, քանի որ 1958-1959թթ. ակտիվորեն մասնակցել է դրա բարձրագույն տեխնիկական կրթության կայացմանը:

Скончался Залуженный инженер, профессор Рафаел Сагателян
С глубоким прискорбием сообщаем, что 27-го августа 2015гда на 93-м году жизни скончался Залуженный Инженер Армянской ССР, кандидат технических наук, профессор Сагателян Рафаел Матевосович.
Вся жизнь Сагателяна Р. М. была отдана делу подготовки инженерных кадров в Армении. На протяжении 30 лет - с 1960 по 1989-й год Сагателян Р. М. был деканом механико-машиностроительного, а после его разделения - машиностроительного факультета Ереванского политехничекого института.  За этот период было подготовлено около сорока  тысяч инженеров-механиков, составляящих костяк многих производственных предприятий как в Армении, так и за рубежом.
Сагателян Р. М. - кавалер орденов "Красной Звезды" и "Отечественной Войны". Награждён многими медалями.  Имеет ряд правительственных наград Чехословакии, столицу которой - Прагу, он освобождал, будучи адь тантом Командира Корпуса - Генерала-лейтенанта Мартиросяна С. С., а также Вьетнама, в становлении высшего технического образования которого Сагателян Р. М. принял активное участие в 1958-59