Ագրամունտին «քաղաքական» բժիշկներն են խորհուրդ տվել զերծ մնալ նվաստացման վերջին ակտից. Նաիրա Զոհրաբյանը՝ ԵԽԽՎ նախագահի հրաժարականի մասին
06/10/2017 17:20
Ազգային ժողովի «Ծառուկյան» խմբակցության անդամ, ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հաստատում է, որ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի գլխավոր քարտուղար Պեդրո Ագրամունտը հրաժարական է ներկայացրել:
Իր հրաժարականի տեքստում Ագրամունտը գրել է, որ այդ քայլին դիմել է իր բժիշկների խորհրդով: Նաև նշել է, որ կշարունակի մնալ ԵԽԽՎ-ում իսպանական պատվիրակության կազմում:
Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Նաիրա Զոհրաբյանն ասաց, որ Պեդրո Ագրամունտի նման քայլը ենթադրելի էր:
«Չգիտեմ՝ ինչ բժիշկների մասին է խոսքը, բայց վստահաբար նրան «քաղաքական» բժիշկներ են խորհուրդ տվել զերծ մնալ նվաստացման վերջին ակտից, ինչը Ագրամունտին սպասվում էր հոկտեմբերի 9-ին մեկնարկելիք ԵԽԽՎ նստաշրջանում», - ասաց Նաիրա Զոհրաբյանը:
Ըստ որոշ շրջանակների, Ագրամունտը, հրաժարական ներկայացնելով, գործարքի է գնացել ԵԽԽՎ ղեկավար կազմի հետ այն պատճառով, որ իր հրաժարականի դեպքում ԵԽԽՎ-ում ստեղծված անկախ, հետաքննող մարմինը չի քննի «արդբեջանական կոռուպցիոն լվացքին» Ագրամունտի մասնակցությունը:
Հարցին, թե հնարավո՞ր է նման գործարք տեղի ունեցած լինի, Զոհրաբյանը պատասխանեց.
«Ես բացառում եմ նման գործարքի առկայությունը, որովհետև գործարքը որևէ գին չէր ունենա այն պարզ պատճառով, որ եթե Ագրամունտը հրաժարական չտար, հոկտեմբերի 9-ին նրա խայտառակ, նվաստացուցիչ հեռացումը կանխորոշված էր լինելու: Ես հույս ունեմ, որ նման գործարք տեղի չէր ունենա ԵԽԽՎ-ում»:
ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության անդամի խոսքով՝ Ագրամունտի հետ կապված խնդիրը համաեվոպական էր դարձել, քանի որ բազմաթիվ երկրներում սկսվել են հետաքննություններ Ադրբեջանի իշխանությունների հետ կապված կոռուպցիոն սկանդալի կապակցությամբ:
«Այդ մետաստազը տարածված է եղել ոչ միայն ԵԽԽՎ-ում, այլ նաև՝ լրջագույն միջազգային կազմակերպություններում, այնպես որ գործընթացն սկսվել է, «Պանդորայի արկղը» այլևս բացված է և այս պարագայում դրված է մեկ գերագույն խնդիր՝ հնարավո՞ր է միջազգային կառույցները մաքրել ալիևյան վարչակարգի կոռուպցիոն սարդոստայնից, թե ոչ», - ասաց Նաիրա Զոհրաբյանը:
Մեկնաբանելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությունը, որ Ադրբեջանը մեծ բան չի կորցնի Եվրոպայի խորհրդի կազմից դուրս գալով, Նաիրա Զոհրաբյանը չբացառեց, որ Ադրբեջանի նախագահը նման հայտարարություն արած լինի և հավելեց.
«Ալիևը մշտապես ասել է, որ թքած ունի միջազգային կառույցների վրա, և ես չեմ բացառում, որ նշյալ լրջագույն հանդիպման ժամանակ ինքը ասած լինի, որ ԵԽ-ից դուրս գալը որևէ նշանակություն չի կարող ունենալ»:
Նկատենք, որ ըստ ադրբեջանական մամուլի, Ալիևը նաև հայտարարել էր, որ Ադրբեջանի հասարակությունը դրական կարծիք չունի Եվրոպայի խորհրդի մասին և ԵԽ-ն լքելով՝ Ադրբեջանում ոչինչ չի փոխվի՝ ոչ կապրեն հարուստ, ոչ աղքատ, ոչ լավ և ոչ էլ վատ:

Аграмунту «политические» врачи посоветовали воздержаться от последнего акта унижения – Наира Зограбян об отставке председателя ПАСЕ
06/10/2017 19:15
Депутат парламентской фракции «Блок Царукян», член армянской делегации в ПАСЕ Наира Зограбян в беседе с корреспондентом Aysor.am подтвердила, что председатель Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) Педро Аграмунт подал в отставку.
В своем заявлении об отставке Аграмунт отметил, что пошел на этот шаг по совету своих врачей. Он также отметил, что продолжит оставаться в составе испанской делегации в ПАСЕ.
В беседе с корреспондентом Aysor.am Наира Зограбян заявила, что можно было предположить подобный шаг со стороны Аграмунта.
«Не знаю, о каких врачах идет речь, но уверена, что ему «политические» врачи посоветовали воздержаться от последнего акта унижения, который ожидал Аграмунта на стартующей 9 октября сессии ПАСЕ», - сказала Наира Зограбян.
Согласно некоторым кругам, подав в отставку, Педро Аграмунт пошел на сделку с руководством ПАСЕ по той причине, что в случае добровольной отставки созданная в ПАСЕ международная авторитетная независимая комиссия не будет расследовать участие Аграмунта в «азербайджанском ландромате».
На вопрос, могла ли произойти такая сделка, Зограбян ответила:
«Я исключаю наличие подобной сделки, поскольку сделка не имела бы смысла по той простой причине, что если бы даже Аграмунт не подал в отставку, 9-го октября было предопределено его позорное, унизительное отстранение. Я надеюсь, что подобная сделка не могла иметь место в ПАСЕ».
По словам члена армянской делегации в ПАСЕ, проблема с Педро Аграмунтом стала общеевропейской, поскольку в многочисленных странах начались расследования в связи с коррупционным скандалом, связанным с властями Азербайджана.
«Эти метастазы распространились не только в ПАСЕ, но и в серьезнейших международных организациях, так что процесс начался, «ящик Пандоры» открыт и в этих условиях поставлена одна главная задача – можно очистить международные структуры от коррупционной паутины алиевского режима, или нет», - заявила Наира Зограбян.
Комментируя заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева на встрече с делегацией комитета по политике и безопасности Совета ЕС о том, что если Азербайджан выйдет из состава Совета Европы, то ничего не теряет, Наира Зограбян не исключила, что президент Азербайджана мог сделать подобное заявление, добавив:
«Алиев постоянно говорил, что ему плевать на международные структуры, и я не исключаю, что во время указанной серьезнейшей встречи он мог сказать, что выход из Совета Европы не имеет никакого значения».
Отметим, что согласно азербайджанским СМИ, Алиев также заявил, что ожидания азербайджанский общественности от Совета Европы не оправдались и если Азербайджан покинет СЕ, то никто не обратит на это внимание и в жизни ничего не изменится: не станем ни богаче, ни беднее.