Արայիկ Հարությունյանը որոշ քահանաներից ներողություն է սպասում և դիմել է Էջմիածնի համապատասխան ատյաններ (Տեսանյութ)
31/01/2019 13:31
Այսօր կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանն անդրադարձել է Հայ Եկեղեցու պատմություն առարկայի դասավանդմանն ու վերջերս Արարատի մարզի Այգեստան համայնքի միջնակարգ դպրոցում քահանայի հետ տեղի ունեցած միջադեպին։
Լրագրողները նախարարին հարցրել են՝ հանվելո՞ւ է առարկան ուսումնական ծրագրից, քանի որ միջադեպի մասին բարձրաձայնած «հոգևոր հովիվը նշել է, որ դուք ասել եք, թե Հայ եկեղեցու պատմություն առարկայի դասավանդումը պետք է վերանայվի»։
«Մեջբերեք, որտեղ եմ ասել՝ կմեկնաբանեմ։ Հոգևոր հովվի ասածը չեմ մեկնաբանում», - ասաց Արայիկ Հարությունյանը։
Լրագրողների ու նախարարի ճեպազրույցը՝ ամբողջությամբ.
- Նա ասում է, որ դուք ասել եք՝ ի՞նչ գործ ունեք այստեղ, նա անձամբ է ասել...
- Նա սուտ է ասում, որ այդպիսի բան է քննարկվում։ Նման հարց նախարարությունում չի քննարկվել:
- Կարևորո՞ւմ եք Հայ Եկեղեցու պատմության դասավանդումը։
- Ես կարևորում եմ բոլոր հայագիտական առարկաները, պարզապես բոլոր հայագիտական առարկաներն ու մնացած առարկաները վերանայվելու են։ Առհասարակ, ուսումնական ծրագրերը վերանայվելու են և մինչև 2023թ.-ը ունենալու ենք լրիվ նոր առարկայացանկ։
Ես ԱԺ ամբիոնից ասել եմ՝ բոլոր առարկաները վերանայվելու են։ Կան բազմաթիվ բողոքներ ծանրաբեռնվածության հետ կապված, ծրագրերի անհամապատասխանության հետ կապված, տարբեր առարկաներում նույնաբովանդակ նյութերի մատուցման հետ կապված։ Նույն Եկեղեցու պատմության, Հայ ժողովրդի պատմության, հայրենագիտության առարկաներում, ռազմագիտության, նույնիսկ՝ երգի դասագրքում, կրկնություններ կան բոլոր այս առարկաների հետ կապված։ Պետք է թեթևացնենք, ծնողներն ամենաշատը դրանից են բողոքում, որ իրենց երեխաները շատ ծանրաբեռնված են։
- Նաև դասագրքերից կան բողոքեր, դրանք փոխվելո՞ւ են ու դա լրացուցիչ ծախս չի՞ լինի պետության համար։
- Դասագրքերի փոփոխությունը ֆինանսական լրացուցիչ ծախս կլինի պետության համար։ Վաղը մենք քննարկում ունենք հենց կոնկրետ դասագրքերի հետ կապված, նույն՝ ծանրության հետ կապված։ Գուցե դասագրքերը դարձվեն երկհատոր։ Առաջին հատորն առաջին կիսամյակի համար, երկրորդը՝ երկրորդ։
Ինչ վերաբերում է ձեր նշած քահանային, այդ քահանան ընդհանրապես այնտեղ չի եղել։ Այդ պատմությունը հետևյալն է. կա այդ գյուղում, կամ այդ տարածքում Տեր Դավիթ և երբ որ ես այցելել եմ այդ դպրոց, այդ ընթացքում հոգևորական է այդտեղ եկել։ Ես տնօրենին հարցրել եմ՝ հոգևորականը դպրոցում ի՞նչ գործառույթ ունի, նա ասել է, որ «դասղեկական ժամերին նրան սովորաբար հրավիրում ենք»։
- Դուք, որպես կրթության նախարար, չգիտե՞ք՝ հոգևորականն ի՞նչ գործառույթ ունի դպրոցում։
- Յուրաքանչյուր դպրոցը ինքը կարող է որոշել, թե այս կամ այն մարդն ինչ գործառույթ ունի իր դպրոցում։ Հարցն ուղղվել է տնօրենին։ Խոսակցությունը եղել է դասղեկական ժամերին նրա ներկայության հետ կապված, որը մեծ խնդիր է։ Դասղեկական ժամերը նախատեսված են կազմակերպչական ծրագիր իրականացնելու համար և ոչ թե հոգևոր քարոզ իրականացնելու համար։
- Դուք երկխոսության բռնվե՞լ եք նրա հետ, դուք անձամբ նրան ասե՞լ եք` դուրս եկեք դպրոցից։ Նա ասում է, որ ասել եք՝ դպրոցն աշխարհիկ կառույց է։
- Չի եղել նման... Այո, ասել եմ, որ դպրոցն աշխարհիկ կառույց է, բայց մենք Տեր Դավիթի հետ ձեռքսեղմումով ենք ավարտել մեր զրույցը և, առհասարակ, կարող եք այդ քահանայի մասին տեղեկություններ հավաքել ու պարզել, թե ինքն ինչ տեսակ մարդ է։
- Դուք երեկ նշեցիք, որ այս թեմայի շուրջ կեղծ լուրեր տարածողները պատասխանատվության են ենթարկվելու։
- Խոսքն այն հրապարակումների մասին է, որոնք ես հիմա խնդրել եմ իրավաբաններին նայել ու եթե դրանց մեջ զրպարտություն կա, իսկ դրանց մեջ զրպարտություն կա, ապա համապատասխան ատյաններ կդիմենք։
- Քահանանաներն էլ սպասում է, որ պետք է ներողություն խնդրեք։
- Ես սպասում եմ, որ ընդհանրապես այդ միջադեպի կամ խոսակցության հետ կապ չունեցող քահանաներն իրենք պետք է ներողություն խնդրեն և ես նաև երեկ Էջմիածնի համապատասխան ատյաններին փոխանցել եմ դա։
- Դուք ընդունու՞մ եք, որ նախորդ իշխանությունների օրոք շատ է թույլ տրվել, որ եկեղեցին մտնի բանակ, դպրոց։
- Ես ընդունում եմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունում նախորդ կառավարության թողտվությամբ ու որոշ առումով նաև իրենց շահերից էր բխում, որ որոշ խմբեր չհարգեն ՀՀ Սահմանադրությունն ու օրենքները։ Հայաստանի Հանրապետությունում բոլորը պետք է հարգեն Սահմանադրությունն ու օրենքները։
- Երեկ հոգևորականի գրառումն անվանեցիք անկիրթ, այսօր մեկ այլ հոգևորականի մեղադրեցիք ստախոսության մեջ, չե՞ք կարծում, որ սա ևս վիրավորական է։
- Եթե այնտեղ եղել են բազմաթիվ մարդիկ ու նրան ես դուրս չեմ հանել դպրոցից և նրանք դրա մասին հայտարարում են, ես չեմ կարող ասել, որ դա ճիշտ տեղեկություն է, ես պետք է ասեմ, որ դա կեղծ տեղեկություն է ու դա սուտ է։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Արարատյան Հայրապետական թեմի Բյուրավանի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Ղազար քահանա Պետրոսյանը Facebook-ի իր էջում գրել է, որ Կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը այցով եղել է Արարատի մարզի Այգեստան համայնքի միջնակարգ դպրոցում, որտեղ հանդիպել է դպրոց այցելած քահանայի, ինչը նրան, վրդովեցրել է։

Араик Арутюнян ждет извинений от некоторых священников и обратился в соответствующие инстанции Эчмиадзина (Видео)
31/01/2019 15:30
Сегодня после заседания правительства Армении министр образования и науки Араик Арутюнян в беседе с журналистами обратился к преподаванию предмета «История Армянской церкви» и произошедшему недавно инциденту со священником в средней школе общины Айгестан Араратской области.
Журналисты поинтересовались, будет ли снят этот предмет с учебной программы, поскольку сообщивший об инциденте священнослужитель отметил, что «вы сказали преподавание предмета «История Армянской церкви» должно быть пересмотрено».
«Процитируйте, где я говорил об этом, и я прокомментирую. Сказанное священнослужителем я не комментирую», - заявил Араик Арутюнян.
Представляем брифинг полностью.
- Он говорит, что Вы сказали, что ты здесь делаешь? Он лично сказал…
- Он врет, что обсуждается подобное. Такой вопрос в министерстве не обсуждался.
- Вы придаете важность преподаванию предмета «Истории Армянской церкви»?
- Я придаю важность всем предметам армяноведчества, просто все предметы армяноведчества и остальные предметы пересматриваются. Вообще, учебная программа будет пересмотрена, и до конца 2023 года у нас будет полностью новый перечень школьных предметов.
Я с трибуны парламента заявил, что все предметы будут пересмотрены. Есть многочисленные жалобы в связи с перегруженностью, несоответствием программ, идентичностью содержания различных предметов. В тех же предметах История Армянской церкви, История армянского народа, краеведение, военное дело, даже в учебнике по пению есть повторения, связанные со всеми этими предметами. Мы должны облегчить, больше всего родители жалуются на то, что их дети перегружены.
- Есть также жалобы на учебники, они будут изменены? Не будет ли это для государства лишним расходом?
- Изменение учебников станет для государства дополнительным финансовым расходом. Завтра у нас состоится обсуждение, связанное именно с конкретными учебниками, с той же перегруженностью. Возможно, учебники станут двухтомными. Первый том для первого полугодия, а второй – для второго.
Что касается упомянутого вами священника, то этот священник не был там. История следующая: в этом селе, или на этой территории есть отец Давид и когда я посетил эту школу, в это время там находился священнослужитель. Я спросил директора, какую функцию выполняет священнослужитель в школе, директор ответил: «приглашаем его обычно во время классных часов».
- Вы, как министр образования, не знаете, какую функцию выполняет священник в школе?
- Любая школа сама может решить, какую функцию имеет тот или иной человек в этой школе? Вопрос был адресован директору. Разговор касался его присутствия во время классных часов, что является большой проблемой. Классные часы предусмотрены для осуществления организационных программ, а не для духовной пропаганды.
- Вы вступили с ним в диалог? Вы лично ему сказали, выйти из школы? Он говорит, что вы сказали: школа – это светская структура.
- Подобного не было… ... Да, я сказал, что школа – это светская структура, но мы с отцом Давидом закончили нашу беседу рукопожатием, вообще можете собрать информацию об этом священнике и выяснить, что он за человек.
- Вы вчера отметили, что привлечете к ответственности тех, кто распространяет ложную информацию по этой теме?
- Речь идет о тех публикациях, которые сейчас я попросил юристов посмотреть и если в этих материалах содержится клевета, а в них есть клевета, то обратимся в соответствующие инстанции.
- А священнослужители ждут, что вы попросите извинение.
- Я жду, что священники, вообще не имеющие отношения к этому инциденту или разговору, должны принести извинения и вчера я передал это соответствующим инстанциям Эчмиадзина.
- Вы считаете, что при прежней власти позволялось, чтобы церковь вошла в армию, школу?
- Я признаю, что при попустительстве прежнего правительства Республики Армения, а в некотором смысле, также вытекало из их интересов, чтобы некоторые группы не уважали Конституцию и законы. В Республике Армения все должны уважать Конституцию и законы.
- Вчера Вы назвали запись священнослужителя безграмотной, сегодня обвинили другого священнослужителя во лжи, не считаете, что это оскорбительно?
- Если там были многочисленные люди и не я выставил его из школы, и они заявляют об этом, я не могу сказать, что это правильные сведения, я должен сказать, что это ложная информация и это ложь.
Напомним, ранее настоятель церкви Святого Григория Просветителя села Бюраван Араратской области Армении – отец Лазарь Петросян написал на своей странице в Facebook, что министр образования и науки Армении Араик Арутюнян, находясь с визитом в школе общины Айгестан Араратской области Армении, встретил там священнослужителя, что его возмутило.