Քննելու ենք Ապրիլյան քառօրյայի ամբողջ գործընթացը. եթե անհրաժեշտություն լինի Սերժ Սարգսյանին հրավիրել՝ կհրավիրենք. Տիգրան Կարապետյան
04/06/2019 12:59
Ապրիլյան պատերազմի հանգամանքնները քննող հանձնաժողովն այսօր անդրանիկ նիստ կգումարի, կհստակեցվի հանձնաժողովի օրակարգը, խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱԺ պաշտպանության ու անվտանգության հանձնաժողովի անդամ Տիգրան Կարապետյանը։
«Քննելու ենք Ապրիլյան պատերազմի հետ կապված հանրությանը հուզող բոլոր հարցերը», - ասաց Կարապետյանը։
Վերջինս ընդգծեց՝ եթե անհրաժեշտություն լինի բոլորն էլ կկանչվեն հարցաքննության, անգամ՝ նախկին նախագահը։
«Որևէ մեկին կանչելու կաշկանդվածություն չունենք՝ ներկա, թե նախկին։ Քննելու ենք ամբողջ գործընթացը։ Եթե անհրաժեշտություն լինի Սերժ Սարգսյանին հրավիրել, ապա կհրավիրենք։ Հիմա ենթադրություններով չխոսենք», - նկատեց Կարապետյանը։
Վերջինս ընդգծեց՝ անհրաժեշտության դեպքում հանձնաժողովը կաշկանդված չի լինի հրավիրել նաև Արցախի Հանրապետության պաշտոնյաների։
«Կարծում եմ՝ ԱՀ մեր գործըներները ևս շահագրգռված են Ապրիլյանի հետ կապված բոլոր հարցերի պատասխանները ստանալ։ Այս մասին նաև Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակն է հայտարարել, այստեղ որևէ խնդիր չունենք»։
Խոսելով հանձնաժողովի աշխատանքների մասին՝ պատգամավորն ասաց, որ կարող են քննարկվել պետական գաղտնիք պարունակվող հարցեր, հետևաբար դրանց քննարկումը հրապարակին չի լինի, միևնույն ժամանակ Կարապետյանը վստահեցրեց՝ թույլատրելի մաքսիմալ չափով հանրությանը կներկայացվեն արդյունքները։

Расследуем весь процесс: если возникнет необходимость пригласить Сержа Саргсяна, то пригласим – Тигран Карапетян
04/06/2019 14:01
Комиссия по изучению обстоятельств Апрельской войны созовет сегодня первое заседание, уточнит повестку комиссии, заявил в беседе с журналистами в парламенте член постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности Тигран Карапетян.
«Будут изучены все волнующие общественность вопросы, связанные с Апрельской войной», - сказал Карапетян.
Он подчеркнул, что в случае необходимости, в комиссию будут вызваны на допрос все, даже бывший президент.
«Мы в этом вопросе не скованы – нынешний или бывший. Расследуем весь процесс. Если будет необходимость пригласить Сержа Саргсяна, то пригласим. Давайте сейчас не делать предположений», - отметил Карапетян.
Он подчеркнул, что в случае необходимости комиссия может вызвать также должностных лиц Республики Арцах.
«Думаю, что наши коллеги из Арцаха также заинтересованы в том, чтобы получить все ответы на вопросы об Апрельской войне. Об этом заявил также пресс-секретарь президента Арцаха, у нас здесь нет никаких проблем», - сказал депутат.
Говоря о предстоящих работах, депутат отметил, что могут рассматриваться вопросы, которые являются государственной тайной, следовательно, их обсуждение не будет публичным.
При этом Карапетян заверил, что результаты изучения будут представлены  общественности в максимально допустимых рамках.